Znáte žlutý čaj? Setkali jste se s tímto názvem poprvé a nevíte co si pod tím představit? Pojďme se na to spolu podívat.
O žlutém čaji
Žlutý čaj neboli čínský čaj pochází z Číny, je velmi vzácný, a proto je také drahý. Rozdíl mezi černým a žlutým čajem tkví v míře oxidace. Žlutý čaj, spolu se zeleným a bílým čajem, na rozdíl od černého prochází díky teplu a vlhku jen mírnou oxidací. Tento druh čaje je zvláštní tím, že jeho postup výroby byl dlouho utajován. Říká se, že dříve se tento čaj zpracovával v buddhistických klášterech.
Nálev žlutého čaje se dle názvu vyznačuje žlutou až zlatou barvou. Chuťově je čaj nasládlý, doplňuje jej medové aroma.
Protože je výroba žlutého čaje poměrně finančně náročná, je tento druh čaje produkován na rozdíl od ostatních druhů v menším množství. Samozřejmě cena odpovídá kvalitě.
Účinky žlutého čaje
Žlutý čaj příznivě působí na lidský organismus, zvláště pak na nervovou a trávící soustavu, kterou stimuluje. Obsahuje totiž přírodní oxidanty, které ničí volné radikály. Žlutý čaj pomáhá udržovat bdělost, koncentraci myšlení a zahání únavu. Čaj je vyloženě vhodný pro lidi po nemoci, kteří ztratili chuť k jídlu. Díky žlutému čaji budete jíst zase jako dřív.
Žlutý čaj ovlivňuje také naši psychiku, protože nás dokáže zbavit neklidu a špatných pocitů, které nás denně obklopují. Je také vhodný pro lidi s vysokým cholesterolem.
Oblíbené druhy žlutého čaje
Pojďme si vyjmenovat základní druhy žlutých čajů:
- Jun Shan Xin Zhen Silver Needle patřící do kategorie Silver Needle pochází z Hunan a je považován za jeden z deseti nejlepších čínských čajů. Zpracovává se sušením na pánvi, poté se balí do papíru, ukládá do nádob a zakrývá se navlhčenou látkou ze lnu. Barva nálevu je žlutá, chuť jemně kořeněná.
- Meng Ding Huang Ya Yellow Bud pochází z provincie Sečuan, přesněji z oblasti Mend Dingg. Zpracovává se sušením na pánvi, poté se balí do papíru, ukládá do nádob a zakrývá se navlhčenou látkou ze lnu. Barva nálevu je žlutozelená, chuť je mírně pečená se stopou květů a ořechových plodů.
- Lístky žlutého čaje Ruo Xiang se prodávají zabalené v banánovém či bambusovém listu, ve kterém dosychají a procházejí mírnou oxidací. Barva nálevu je zelená, chuť je medově nasládlá.
Z dalších známých druhů žlutých čajů si vyjmenujme alespoň pár základních:
Song Yang Yin Hou z čínské provincie Zhejiang, Huoshan Huangya z čínské provincie Anhui, Da Ye Qing z čínské provincie Guangdong, Huang Tan z čínské provincie Zhejiang.
Příprava žlutého čaje
Co obnáší správná příprava žlutého čaje? V první řadě je dobré mít kvalitní čaj, znát postup přípravy a mít na to vhodnou konvici.
Žlutý čaj je nejlepší, když se připravuje z balené neperlivé vody, ale příprava je možná i klasicky z vody z vodovodu. Stejně tak je vhodné vařit vodu na čaj v kovové konvici na sporáku, nikoli v konvici rychlovarné.
Jak správně čaj dávkovat? Aby byl čaj co nejlepší, doporučuje se dát jednu kávovou lžičku čaje na 1,5 dl vody. Čaj se zalévá vodou o teplotě 80 oC a nechá se louhovat asi 3-5 minut. Z opravdu kvalitních čajů lze vyrobit opakovaně více nálevů, doba louhování se prodlužuje.