Bodrum je jméno tureckého přístavu ležícího v jihozápadní části země, ale zároveň také celého poloostrova, na němž toto město můžeme najít. Prakticky coby kamenem dohodil od jiného turisty vyhledávaného letoviska – řeckého ostrova Kos, a zároveň v ústí zálivu Gokova, Bodrum se v posledních letech stal jedním z nejskloňovanějších míst v Turecku, které se těší pověsti vyhlášeného centra jachtingu a samozřejmě přímořské turistiky vůbec.
Není se čemu divit. Kromě zdejšího vláčného klimatu, přirozeně svádějícího k odpočinku, a otevřené náruče vod Egejského moře je Bodrum mimořádně zajímavý také svou historií a památkami, které ji dnes každoročně připomínají tisícům návštěvníků celé oblasti.
Mausoleum krále Mausolea
Jedním z nesporně největších lákadel Bodrumu jsou v tomto směru určitě rozvaliny dřívějšího Mausolea – hrobky krále Mausolea. To zde v dobách, kdy se město ještě jmenovalo Halikarnass, vystavěla královna Artemis na připomínku panovníka, za jehož vlády město dosáhlo největšího hospodářského rozmachu a věhlasu, který se od té doby, při vší úctě kterou chováme ke zdejším hotelů a restauracím, již nikdy nepodařilo překonat.
Monumentalita této stavby, postavené zhruba v polovině čtvrtého století před Kristem, potom navždy dala jméno všem podobným budovám po celém světě. Sílu a majestátnost celé budovy korunoval její vrchol, na němž původně stálo velkorysé jezdecké sousoší Maulollose a Artemis, jež držela opratě bujného čtyřspřeží. A to nejdůležitější na závěr – Honosné Mausoleum krále Mausolea je považováno za jeden ze sedmi divů starověkého světa.
Pro západní svět Mausoleum znovuobjevili britští cestovatelé v polovině 19. století, když je zaujala skutečnost, že oproti běžným zvyklostem byly zdi Bodrumské pevnosti vystavěné z velké části z mramoru na místo obvyklých masivních kamenných kvádrů. Navíc byly bohatě zdobené výjevy střetů rozzuřených lidí a ještě o něco rozzuřenějších bohů. Po prozkoumání historických pramenů se vědci konečně dovtípili, že před sebou mají právě ono bájné Mausoleum.
Objevte Torbu a klidné kouzlo jejích pláží
Přestože odhalení druhého Mausolea na vás během vašeho pobytu v Bodrumu s největší pravděpodobností čekat nebude, nemusíte mít obavy o to, že v Bodrumu a jeho okolí zajdete na nudu a ruch čistě turistického letoviska. Pokud je totiž Bodrum kromě Mausolea něčím pověstný, je to především bujné pobřeží plné více či méně drobných drobných zátok, kde s trochou štěstí nebude nikým rušeni. Snad proto ani nemusíme dodávat, že návštěva pobřeží Bodrumského poloostrova je tak ideální volbou pro milovníky vodních sportů, které zároveň děsí stádnost pověstných půjčoven vodních šlapadel a s nimi tak často sousedících stánků napěchovaných zmrzlinou a klobásami.
Počítáte-li se mezi ně i vy, anebo přinejmenším dokážete na pláži ocenit klid a ticho, navštivte torbu, ležící necelých 8 kilometrů z přístavu Bodrum. Jde o klidné místo, které za svůj bezstarostný charakter vděčí mimo jiné i skutečnosti, že jej vyhledávají především místní studenti, jimž příliš neříká rozjívené prostředí klasických plážových barů a diskoték, jaké najdeme například v nedalekém Gumbetu ( který se mimochodem v minulosti „proslavil“ několika případy, kdy zahraniční turistky flámovali s takovou chutí, že skončily v bezvědomí na jednotkách intenzivní péče).
Torba je tak přívětivým místem pro přímořskou dovolenou, přičemž nejsvobodněji se zde budete cítit s největší pravděpodobností zejména na plážích ležících na pobřeží východní strany zálivu, které obvykle bývají nejprázdnější. Navíc zde můžete navštívit pozůstatky Byzantského chrámu, stejně jako to, co se zachovalo z hrobek vystavěných Lelegijci – původními obyvateli této oblasti. Lelegijské hrobky najdete na východních vrcholcích pahorků tyčících se nad Torbou.