Zdravíme! Jsme Jazykovka Brno PELICAN a jazyky na naší škole nejen rádi jazykově vzděláváme, ale snad o to víc rádi se i my sami novými jazyky neustále obohacujeme. A za svou dlouholetou praxi (vždyť PELICAN je tady s Tebou už od roku 2002!) jsme došli k mnohým zjištěním – ať už ze zkušenosti účastníků našich kurzů nebo ze zkušenosti vlastní – o které se chceme podělit!
Pojď se s námi dnes podívat na několik mýtů, které mezi studenty jazyků kolují, a kterým jsme nějakou dobu věřili i my. Tedy, ehm, do té doby, než přišel zkušený žlutý pták PELICAN – a studenty navštěvující pomaturitní studium jazyků, klasické kurzy, firemní vzdělávání i nás samotné – nepřesvědčil o opaku.
#1: Jediný způsob, jak se jazyk naučit, je život v zahraničí
Už od samotných prapočátků jazykového vzdělávání se všude hlásá, že chceme-li se naučit královskou angličtinu, nebude nám stačit ani jazykový kurz, ba ani velmi intenzivní, 20 hodinami týdně dotované, pomaturitní studium angličtiny. Inu, z toho vyplývá, že nemá-li nikdo z nás prostor na to, vycestovat na nějakou dobu do anglicky mluvící země, můžeme hodit rovnou flintu do žita. PELICAN říká ne!
Vždyť, předtím, než se naučíme plavat v moři, musíme se nějakou dobu pocabrat na mělčině, abychom si do hlubokých vod plných nebezpečných nástrah mohli troufnout.
A s jazykem je to v podstatě to samé! Pokud se dopředu nenaučíme alespoň pár slovíček, je možné, že do cílové země vlastně ani správně nedorazíme – a ztratíme se na prvním možném ukazateli. Proto doporučujeme, naučit se minimálně základní gramatická pravidla pod vedením zkušeného lektora!
#2: Nový jazyk se nejlépe naučím tak, že ho budu poslouchat
Ač podcasty a poslouchání audioknih v naší škole maximálně doporučujeme, rozhodně se neztotožňujeme s názorem, že Ti tento poslech může nahradit lekce gramatických pravidel a studování slovíček.
Zkrátka – tvary času předpřítomného Ti, bohužel, do hlavy nenaskáčou jen tak samy. Opravdu efektivní učení se jazyka by v sobě mělo obsahovat všechny části komunikace: poslech, mluvení, psaní i čtení. Pasivní studium Ti pomůže s výslovností a může prohloubit taky Tvou slovní zásobu, jako samostatná studijní metoda, bohužel, příliš neobstojí.
#3: Správnou výslovnost není třeba trénovat
A jsme zpět u audioknih, podcastů a filmů v cizím jazyce. Když začneš navštěvovat jazykové kurzy (ať už firemní kurzy angličtiny nebo třeba kurz japonštiny), samotnému Ti nikdy nedojde, že se Tvá výslovnost blíží správné výslovnosti asi tak jako kamion plný pomerančů tomu nejlevnějšímu pomerančovému džusu ze supermarketu.
Pravda taky je, že lektoři z kurzů často na špatnou výslovnost studentů ani nereagují – protože na to, např. ve skupinových kurzech, nemají dostatečný prostor. Nicméně, pravda je taková, že by se správná výslovnost neměla podceňovat.
Mohlo by se taky stát, že máš skvělou slovní zásobu a znáš veškerá gramatická pravidla, ale ve výsledku Ti stejně nikdo nebude rozumět! A to nechceme!
#4: Každý student by měl dělat chyby
Ať už navštěvujeme firemní vzdělávání nebo se třeba pouštíme do praktikování nového sportu, naši koučové i lektoři nás povzbuzují – i za cenu dělání chyb. Ano, tento způsob učení se nám může pomoct od strachu.
Máme příležitost si věci vyzkoušet, aniž bychom mysleli na to, že uděláme věci špatně. Pravda je však taková, že při učení jazyka může opakování chyb být naopak škodlivé. Pokaždé, když použijeme špatný tvar slova, fráze nebo třeba špatný gramatický čas, je veliká pravděpodobnost, že příště tuto chybu uděláme znovu.
A to nechceme! Proto si dej s výukou všech důležitých složek jazyka na čas – je to sice dál a horší cesta, ale dovede tě do úspěšného cíle!
Tvůj PELICAN – Skolapelican.com