Celiakie patří k velice zákeřným nemocem a mnoho lidí ani netuší, že něco takového existuje. Mezi příznaky nesnášenlivosti lepku patří bolesti břicha, únava, zácpa, průjem, hubnutí či chudokrevnost. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které je způsobeno nesnášenlivostí lepku a mnoho lidí ani netuší, že ho má. Na lékařskou prohlídku přitom člověka doženou až nepříjemné příznaky. Choroba se nedá vyléčit, ale řešení představuje bezlepková dieta. Na tuto léčebnou metodu se podíváme blíže na příštích řádcích a dozvíte se určitě zajímavé informace.
Celiakie
Celiakie se projevuje plynatostí, nadýmáním, bolestmi břicha, bledou stolicí, těžkou kožní infekcí dermatitis herpitiformis, křečemi, bolestmi kloubů a kostí, poruchami růstu u dětí, pocity mravenčení v nohou, anémií, průjmem, zácpou, afty v ústech, hubnutím nebo třeba vynecháváním menstruace. Celiakii taktéž může doprovázet osteoporóza, neplodnost, potraty a poruchy vývoje plodu kvůli nedostatku důležitých vitaminů a dalších složek potravy. Lidé postižení celiakií mohou také trpět na další autoimunitní choroby. Existuje povědomí, že v případě celiakie se jedná o dětskou nemoc, ale tento názor je naprosto mylný, protože se choroba může projevit kdykoliv během lidského života a nezáleží na tom, jestli je člověk zrovna ve fázi dítěte, nebo dospělého. U pacientů s celiakií se postupem času mění povrch sliznice tenkého střeva, kde mizí klky a mikroklky. Kvůli tomu se zužuje povrch tenkého střeva, tudíž se zhoršuje také schopnost trávení a vstřebání přijímaných živin.
U dětských pacientů se choroba velice často projevuje v období mezi prvním a druhým rokem života, protože to je období, kdy přijdou do styku s lepkem poprvé. Část nemocných se o svém onemocnění vůbec nikdy nedozví, protože podle odborných zjištění je diagnostikován pouze jeden z deseti nemocných. Přitom důsledky mohou být naprosto tragické, jelikož v pozdních fázích neléčené celiakie dochází k častějšímu výskytu nádorů zažívacího traktu. Doktoři velice často musí upozorňovat také na fakt, že celiakie není alergií na potraviny, protože lidé postižení alergií na potraviny se zdravotních potíží zbaví během několika hodin po požití alergenu, zatímco u pacientů s lepkem se potíže projeví až po několika měsících nebo letech, během kterých nemocný člověk dennodenně přijímal potraviny s obsahem lepku. Onemocnění celiakií může odhalit pouze odborné lékařské vyšetření, které by se při podezření nemělo odkládat.
Dieta není lék, ale pomáhá
Nynější stav medicíny je takový, že stále ještě neexistuje léčba celiakie. Při opravdu přísném dodržování bezlepkové diety, kdy ze svojí stravy potřebujete vyloučit veškeré potraviny vyrobené z pšenice, žita, ovsa a ječmen, můžete s celiakií celkem bez potíží dále žít. Dieta se ovšem musí dodržovat v průběhu celého života. Po začátku s bezlepkovou dietou se u pacientů rapidně zlepšuje zdravotní stav. Dá se říct, že postup je hodně rychlý a rozdíl ucítíte hned po týdnu. Většina lidí kvůli celiakii musí změnit kompletně celý jídelníček. Bohužel se nemocný nemůže vrátit k zakázaným potravinám. Jakmile by člověk snědl některou zakázanou surovinu, pocítil by opět nepříjemné potíže. Potíží je, že potraviny bez obsahu lepku jsou mnohem dražší ve srovnání s obyčejnými výrobky. Na trhu už potraviny bez lepku začínají prodávat i větší obchodní řetězce, takže cena těchto výrobků se pomalu snižuje. Bezlepková dieta může být plnohodnotná i pestrá. Základ bezlepkové diety tvoří obiloviny, v nichž není obsažený toxický lepek nebo výrobky z bezlepkových materiálů.
Mezi přirozeně bezlepkové potraviny můžeme zařadit pohanku, rýži, proso, kukuřici nebo amarant. Další možnost představují luštěniny jako hrách, sója, čočka či fazole. Dále lze konzumovat zeleninu včetně brambor, cuket, rajčat a také ovoce. Přirozeně bezlepkové je také maso, kde záleží na finální úpravě či na zpracování. Uzeniny s vysokým podílem masa poměrně často obsahují pšeničnou mouku jako plnivo nebo modifikovaný škrob. Mléčné výrobky škodlivé nejsou, ale záleží na aktuálním stavu poškození střevní sliznice a vzniku laktózové intolerance. Při nakupování bezlepkového pečiva by se mělo sledovat označení uvedené přímo na konkrétním výrobku. Musíte také sledovat označení přidaných látek do pečiva.