Bezpečnostní rizika Facebooku

Obliba komunikační webové sítě Facebook, sloužící k vyhledávání a komunikaci přátel, sdílení multimediálních dat a zábavě, neustále stoupá. V současné době má více jak 350 000 000 aktivních uživatelů na šesti kontinentech zároveň. Konkrétně v České republice přibude denně skoro pět tisíc nově registrovaných uživatelů. Je však třeba mít stále na paměti, že jde o veřejný nástroj komunikace, nikoliv soukromý. Údaje poskytované na Facebooku tak mohou být lehce zneužitelné.

V první řadě je potřeba přemýšlet nad tím, jaký obsah na web umisťujete – ať už se jedná o fotografie, videa nebo textové soubory. Uvědomte si, že nikdy nebudete moci zaručit absolutní bezpečnost publikovaných informací. Informace mohou zneužít neznámí lidé, hackeři ale také vaši „přátelé“, které máte na Vašem profilu označené a zanesené do skupiny přátel. Při registraci do sítě Facebook navíc potvrzujete, že souhlasíte s využíváním Vašich informací provozovatelem serveru na neomezenou dobu.

S tímto přímo souvisí i druhé důležité upozornění. Mějte na paměti, že všichni lidé, se kterými se na Facebooku přátelíte, mohou sdílet veškeré Vaše publikované informace. Není proto rozumné mít do skupiny přátel zařazené osoby, které v podstatě téměř neznáte nebo ty, se kterými se moc nemusíte a sami od sebe byste je nepozvali např. na osobní návštěvu. Stejně tak nemusí veškerý obsah dění z Vašeho života sledovat např. rodiče nebo kolegové z práce.

Málokdo ví, že Facebook umožňuje rozdělit skupinu přátel do jakýchsi podskupin – takzvaných seznamů přátel – a těm také nastavit různá práva nebo naopak omezení co se týče sdílení informací. Není tudíž problém mít skupinu přátel rozdělenou např. na blízké přátele, rodinu nebo pracovní kolektiv, přičemž jedna osoba může být zároveň ve více podskupinách. V možnostech nastavení profilu je také možné zakázat veřejnou viditelnost uživatele.

Velmi důležitým faktorem v ochraně osobních údajů hraje také fakt, zda vlastníte dostačující antivirový program. Z nedávných průzkumů vyplynulo, že téměř 78% uživatelů komunikačních webových serverů žádný antivirový program nepoužívá. Virové útoky jsou přitom v dnešní době stále častější a vypracovanější. Jedním z nich se staly rozesílané e-maily, které uživatele nabádaly k resetování hesla na Facebook, a to prostřednictvím spuštění přiloženého kódu. Spousta uživatelů z důvodu obav o profil na Facebooku soubor opravdu spustila, čímž umožnila vnik trojského koně Bredolab do jejich počítače.

Dalším známým virovým útokem byl Koobface. Spočíval opět v rozesílání e-mailových zpráv, ve kterých odkazoval na stránky videoportálu. Po otevření stránky se však místo spuštění videa objevil požadavek na stažení komponentu potřebného pro přehrávání. V případě uposlechnutí uživatel opět umožnil vnik viru do svého počítače.

Obliba Facebooku má jistě své opodstatnění. Nezapomínejte však v rámci zábavy myslet na bezpečnost a snažte se udržet si nadhled a zdravý rozum.

V kategorii: Volný čas Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

YoVille YoVille
Vampire Wars Vampire Wars
Pet Society Pet Society
Mob Wars Mob Wars
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.