Během několika málo posledních letech jsme i v Evropě svědky rychlého šíření Mahjongu – deskové hry původem z Číny. Na rozdíl od příznivců jeho klasických forem se však naprostá většina zdejších příznivců uchyluje k počítačové variantě.
Kromě skutečnosti, že na mnoha místech se Mahjongu podařilo v poslední době vytlačit donedávna mnohem populárnější logické hry, je Mahjong zajímavé také díky rozšířené legendě, jež se váže k jeho vzniku. Poměrně často se tak lze na internetu setkat se „zaručenými“ informacemi o tom, že za vznikem této slavné hry nestojí nikdo menší, než jedna z vůbec největších postav civilizací Východu – čínský filozof Konfucius.
Podle těchto zpráv se tak údajně Mahjong v Číně objevuje již kolem roku 500 př. n. l., a to právě na místech, kudy na svých cestách táhl Konfucius. Podle historiků se však první důkazy dokládající minulost Mahjongu datují až do 19. století. Přesto však dodnes není celá otázka jeho původu spolehlivě vysvětlena: přetrvávají tak například dohady o tom, zda Mahjong není výsledkem kratochvílí čínských důstojníků sloužících v době povstání Taiping.
Ale přistupme již k samotným pravidlům hry. V prvé řadě je třeba zdůraznit, že Mahjong jako takový není kratochvílí, která by vás zaměstnala jen nakrátko. Celkový počet herních variant je totiž téměř nekonečný – jednotlivé kameny lze totiž namíchat v miliónech možných kombinací. Původní deskový Mahjong je určen čtyřem hráčům, v jeho počítačových variacích je pak počet hráčů možné nastavit podle potřeby. Stejně tak vás u monitoru nebude příliš limitovat ani velikost hrací plochy – běžnou součástí dnešních Mahjongů je totiž také editor hracího plánu, díky čemuž každý hráč před začátkem partie může pole upravit tak, jak mu to bude nejlépe vyhovovat. Stejně tak lze ale vytvořit kompletní hrací plán v podstatě na „zelené louce“.
Jaký je tedy samotný princip hry? Základem Mahjongu jsou kameny nejčastěji obdélníkového tvaru, kterých je mezi 136 a 144. Přes sto z nich se pak dále dělí na kameny označené bambusy, kolečky nebo znaky. Právě tyto jsou potom odstupňované čísly 1 až 9, přičemž každé z těchto čísel lze najít na čtyřech kamenech. Kromě této první skupiny se v Mahjongu používají i kameny symbolizující větry přicházející z jednotlivých světových stran, dále čtyři kameny symbolizující bílé, zelené a červené draky, někdy také jednotlivé roční období nebo čtyři druhy květin.
Vlastní hra pak spočívá v pozvolném odebírání dvojic kamenů, které na sobě mají stejný znak, obdobně jako v případě notoricky známého pexesa. Jednotlivé kameny přitom společně tvoří vrstvy kamenů o několika řadách nad sebou. Vaším úkolem je zde co nejrychleji postoupit do nejnižších řad.