Kávu lze rozdělit do několika skupin a to podle kvality a jejího zpracování.
Rozdělení:
- Zrnková káva
- Mletá káva
- Porcovaná káva
- Fair Trade káva – nebo-li spravedlivý obchod získává dnes hodně na popularitě, tato značka pomáhá pěstitelům z rozvojových zemí odmanit se od bídy a chudoby
- Instantní káva – byla vynalezena koncem 19. století a v dnešní době se hodně přibližuje k chuti klasické kávy
- Bio káva – jedná se o kávu pěstovanou ekologickými firmami, které se nsaží ukázat světu, že by se biopotraviny měly stát součástí našeho života
- Bezkofeinová káva – pouze 10% spotřeba na světě, labužníci zrnkové kávy vůbec bezkofeinové nepřišli na chuť, protože díky odstranění kofeinu ztrácí chuťové a aromatické složky a obsahuje více chemických příměsí
Jednotlivé druhy kávy jsou označovány na celosvětovém trhu také podle země nebo území, kde byla káva vypěstována či podle přístavu, z kterého byla vyvezena. Podle původu rozeznáváme na kávu americkou, africkou a asijskou.
JIŽNÍ AMERIKA
- Brazílie
Kávovník se stal pro tuto zemi hlavní zemědělskou kulturou a káva exportním zbožím. Pěstuje zde zde hlavně arabica v několika odrůdách jako je kupříkladu bourbon, maragogip a botucato.
Státy: Sao Paulo, Minas Gerais, Rio de Janeiro atd.
Specifikace: Výborná chuť, vysoká jemnost, sladká
- Kolumbie
Úplně ve všech oblastech mají velmi výhodné půdní podmínky a díky tomu také výnosné kávové plantáže.
Nadm. Výška: 760 až 1800 m n. m.
Kraje: Bogóta, Tolima, Medelín, Cundinamarca aj.
Specifikace: aromatická vůně, jemná chuť, mírná kyselost
- Venezuela
Nejproduktivnější pěstitelskou oblastí je údolí v okolí hlavního města Caracasu, v oblasti jezera Maracaibo či v oblastech: Táchira, Miranda a Aragua.
Nadm. výška: cca 800m n. m.
Specifikace: aromatická a sladká chuť
- Bolívie
Pěstitelské oblasti jsou v okolí měst La Paz a Santa Cruz. Bolivijská káva má mnoho dobrých vlastností, protože roste v příznivých podmínkách
- Peru
I když největší část produkce pochází ze severu země z několika oblastí jako je například Cajamarca či Piuka, tak je produkce velmi kolísavá.
Káva se vyznačuje středně velkým zrnem bledě zelené a šedé barvy. Co se týče kvality, tak patří k horším brazilským kávám. Hlavním střediskem obchodu je jejich hlavní město Quito.
Oblasti: Los Rios, Manabi, Guayas
STŘEDNÍ AMERIKA
- Guatemala
Je nejvýznamějším středoamerickým producentem kávy, jejíž zrna jsou mírně nazelenalé. Pěstování se rozděluje až do dvaceti oblastí a k nejdůležitějším například patří: Tumbador, Cobán a san Marcos.
Specifikace: Bohatá na chuť, jemná, mírně aromatická
- Honduras
Káva je z vysokých poloh s velmi dobrou kvalitou a dokonce po upražení má zrno velmi úhledný vzhled.
Specifikace: pikantní a kyselá chuť
- Salvador
K hlavním pěstitelským oblastem patří Santa Anna a San Salvador.
Specifikace: čistá chuť, jemná kyselost
- Kostarika
Pěstuje se hlavně v okolí hlavního města San José a její chuť se vyznačuje jako nakyslá, ale neprojevuje se trpce nakysle a má větší obsah kofeinu.
- Kuba
Zaujala přední místo na světovém trhu a procenty této kávy je například provincie Oriente nebo Santa Clara. Nejlepší kubánskou kávu nalezneme pod názvem Turquino vyznačující se čistou chutí, příjemnou plností a obsahem méně kyselin.
- Jamajka
Tato jedna z nejlepších a hlavně nejdražších káv na světě se pěstuje převážně v San Andrews, Portlandu a v San Thomas.
- Mexico
Pěstuje se převážně na jihu země v oblasti zvané Chiapas. Hlavním druhem je nazýván coatepec. Vyznačuje se jako aromatická a kyselá podobně jako v Kostarice.
AFRIKA
- Etiopie
Známá jako pravlast kávy, k jejímž pěstitelským oblastem patří Harer, Džima a Sidamo. Káva vyniká jemnou chutí a vůni podobnou kávě mocca.
- Keňa
Oblasti: Kiambu, Thika, Nairobi a Meru
Specifikace: intenzivně aromatická, jemná kyselost
- Tanzanie
Oblasti: Bukoba a Kilimandžáro
Specifikace: plná ušlechtilá chuť, nádherná vůně
Dalšími místy v Africe, kde nalezneme plantáže jsou napříklas i Uganda, kde se pěstuje převážně robusta nebo Zambie v provinciích u Kasama, Nakonde a Isoka.
V Austrálii se převážně pěstuje velice kvalitní arabika odrůdy Bourbon. Má neobvykle nízký obsah kofeinu a vyznačuje se jemnou chutí, malinko nahořklou.
Dalším světadílem, kde se pěstují kávovníky je Asie a i když není zrovna známá, tak i zde dozrávají zajímavé kávy špičkových kvalit, např. v Thajsku, Nepálu či v Laosu. Na Srí Lance se také pěstovala káva, ale po příchodu Britů, kteří kávovníky nahradili čajovníky, je zde mizivá produkce. Vlastní kávu dokonce produkuje taktéž i Čína.