Ginkgo Biloba – Jinan dvoulaločný

Ginkgo Biloba, známá také pod názvem jinan dvoulaločný se, v dnešní době těší čím dál větší oblibě. Jedná se o klasický strom z rodu jinanů. Jeho historie je velice pestrá a sahá až do dob prehistorie, což pro představu znamená, že se vyskytoval na planetě již před neuvěřitelnými 300 miliony let. Od té doby prošla Ginkgo Biloba již dlouhým vývojem a z některých území dokonce postupně již zcela vymizel. Např. z amerického kontinentu zhruba před 7 miliony let a v Evropě se nevyskytuje již asi 3 miliony let. Rostlina je poměrně náročná a nyní se pěstuje již na poměrně malé oblasti nacházející se v jihovýchodní Číně.

ginkgo-bilobaCo se týče vzhledu, jedná se o velice hezký strom, který na první pohled vypadá jako kterýkoli jiný listnáč, ovšem ve skutečnosti je řazen do třídy jehličnanů. Jeho listy se totiž fyziologicky velice podobají jehličí. Zvláštností této nahosemenné rostliny je to, že nemá ani květy a ani žádné plody. Z toho vyplývá, že její vajíčka nejsou nijak chráněna. Tento vzhledově atraktivní strom dorůstá výšky až 40 metrů a větve zpravidla vodorovně odstávají.

Růst tohoto stromu probíhá velice pomalu, v číslech se průměrně zvětší jen o 30cm ročně a nejlépe se mu daří v teplých oblastech, jako je právě zmiňované Japonsko. Zde byl dokonce objeven strom z této řady zřejmě nejstarší, jehož věk se odhaduje na 1200 let. Množení této rostliny je kupodivu velmi jednoduché, probíhá výsevem semene nebo je možné použít nevyzrálé řízky. Ty je nutné odebrat během července nebo srpna a přesadit do pařeniště. V zahraničí je tento strom využíván často jako okrasný v architektuře, ovšem v domácím prostředí Japonska má využití především v umění. V Číně je také nezbytným doplňkem místní kuchyně.

Využití Ginkgo Biloby je pestré. Největší uplatnění nachází ve farmakologii, kde je preventivně využíván proti infarktu, mozkovým příhodám nebo při otocích mozku. Další oblasti, kde je nápomocen jsou např. Alzheimerova choroba, nedokrvení dolních končetin, poruchy paměti, hluchota, impotence, pískání v uších nebo dokonce závratě. Užívá se buďto jako krátce vařený odvar, či ve formě tinktury. Již několik tisíc let je tento strom používán v medicíně také při zažívacích potížích, obyčejném kašli, omrzlinách, nebo i senilitě či astmatu.

Se zmiňovaným Jinanem se však nesetkáme pouze v medicíně a drogerii, můžete ho znát i z literatury. Např. v legendární knize Jaroslava Foglara s názvem Stínadla se bouří je jedna ze skupin pojmenovaná „Uctívači ginkga“. Rostlinu si zamiloval i další autor a tím je Johann Wolfgang Goethe, který se nechal inspirovat jeho zajímavým a krásným vzhledem. Napsal dokonce báseň, při které ho očividně okouzlilo jeho listí. Jmenuje se Ginkgo Biloba.

V dnešní době si tuto rostlinu můžete již pořídit v mnoha formách, nejvíc však mohu doporučit čistou variantu, kterou představují přímo listy stromu.

V kategorii: Zajímavosti, Zdraví Tags: , , , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Akné a aloe vera Akné a aloe vera
Jak zvládat stres Jak zvládat stres
Ženšen (panax ginseng, panax quinquefolius) – účinky a použití Ženšen (panax ginseng, panax quinquefolius) – účinky a použití
Jak na akné rychle a jednoduše Jak na akné rychle a jednoduše
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.