Spojené arabské emiráty leží v jihozápadní Asii, na východě Arabského poloostrova u pobřeží Perského zálivu. Na jihozápadě sousedí se Saudskou Arábií, na západě s Katarem a na východě s Ománem. Pobřeží Spojených arabských emirátů skýtá mnoho menších, většinou neobydlených ostrovů. Dnešní Spojené arabské emiráty se skládají ze sedmi autonomních emirátů: Abú Dhabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Ras al Chajma, Umm al-Kuvajn a Šardžá. V minulosti tomu však nebylo. Historie Spojených arabských emirátů je totiž vskutku pestrá.
První písemné zmínky o oblasti, kde dnes leží Spojené arabské emiráty, pochází z období doby kamenné, zhruba z roku 5500 př.n.l. V té době bylo na tomto území mírné klima a místo dnešních pouští zde byly rozsáhlé savany. Nacházelo se zde mnoho vodních toků, díky čemuž se sem stáhla i zvěř (především gazely) a následně přišli také první pastevci.
Na konci doby ledové však území SAE zasáhlo sucho, které v podstatě zůstalo dodnes. Začíná se rozvíjet první obchod s mědí a lidé objevují bronz, který využívají především pro výrobu nástrojů. Z místních lovců se pomalu stávají osadníci pouští. Zvěř kvůli nedostatku vláhy pomalu mizí. Pěstuje se palma datlová, obilí, ovoce a zelenina.
Doba železná byla převratná především díky poznatku, že místní volně žijící velbloudy lze využívat ku prospěchu lidí. Díky nim se podstatně vylepšila možnost přepravy zboží. Množství převezeného nákladu se tak mnohonásobně zvýšilo a obchody vzkvétaly. Lidé objevili také nový způsob zavlažování polí (tzv. faladž), což vedlo k rozšíření osídlení. Z pouštních osad se tak stávají velké kmeny, které mezi sebou začínají válčit a uzavírat výhodná spojenectví a obchody.
Po roce 630 n.l. sem stoupenci Mohammeda zanesli islám, který se následně v zemi hojně rozšiřuje. V 16. a 17. století bylo dnešní území Spojených arabských emirátů nuceno čelit častým útokům Holanďanů, Portugalců a Britů, kteří chtěli vybojovat moc nad zdejší oblastí. Největšího úspěchu dosáhla Británie, která v roce 1839 donutila vládce jednotlivých osad zrušit otroctví. V roce 1892 byla s Británií podepsána dohoda o ochraně pro území a obyvatele budoucích Spojených arabských emirátů. Výměnou za ochranu měla Británie slíbeno, že Spojené arabské emiráty nebudou uzavírat žádná spojenectví ani dohody s jinými zeměmi bez souhlasu Britů.
Rokem 1968 však bezstarostné období pro Spojené arabské emiráty skončilo, protože Británie oznámila odchod z jejich území. Ten se nakonec uskutečnil o tři roky později. Spojené arabské emiráty se tak ocitli bez podpory. Prvotním řešením byl návrh Britů o vytvoření federativního státu – SAE, Bahrajn a Katar. Avšak Bahrajn a Katar návrh odmítli a rozhodli se pro samostatnost. Hledalo se tedy řešení jiné. A to nakonec našly samotné emiráty. Přesněji řečeno vládce nejbohatšího a nejsilnějšího emirátu Abu Dhabi – šejk Zayed. Dokázal totiž sjednotit všech šest emirátů do jedné federace. A to k datu 2.12.1971. O rok později se k šesti emirátům přidal i sedmý – Ras al-Khaimah. Tímto okamžikem vznikají Spojené arabské emiráty takové, jaké je známe dnes. I dodnes má Abu Dhabi – jako druhý nejmocnější emirát – důležité slovo při důležitém rozhodování.
V minulosti byly Spojené arabské emiráty pokládány za nevýznamnou chudou oblast, kterou postihne úpadek. Dnes jsou však jedním z ekonomicky i politictky nejstabilnějších států v oblasti Perského zálivu, jedním z nejbohatších států a dokonce symbolem luxusu a bohatství. Z velké části je tomu tak především díky objevu ropných vrtů. Nicméně i před tím dokázaly Spojené arabské emiráty obchodovat, a to především díky lovu místních perel. Ten byl pro místní lid po několik staletí nejdůležitější činností. Perly z Emirátů byly ve světě vždy velmi ceněny. Ve 40. letech minulého století se však obchod zastavil a nikdy už nedošlo k jeho obnovení. Tuto minulost už dnes připomíná pouze Dubaiské muzeum, které příběh lovu perel připomíná.
Kromě perel živilo místní lid také obchodování s kořením. Nicméně hlavní slovo má samozřejmě ropa. První vrt byl uskutečněn v roce 1951, avšak neúspěšně. Ropa se začala těžit až o 7 let později, v roce 1958. Místní šejkové si jsou velmi dobře vědomi, že i tento obchod jednoho dne skončí, až budou veškeré zdroje ropy vyčerpány. Veškeré výnosy tak investují do rozvoje Spojených arabských emirátů. Staví se nové budovy, moderní centra, luxusní hotely. V budoucnu tak budou Spojené arabské emiráty připraveny na to, že je bude živit turistický ruch.