Ač se to zdá možná nadnesené – hádky ve vztahu jsou důležité. I když na začátku je vše úžasné, časem přece jen budete mít s partnerem na věc jiný názor a pod vlivem dalších okolností se prostě neudržíte na uzdě a vybouchnete. Hádky nejsou nic hezkého a určitě se na ně nevzpomíná dobře. Jsou však důležité pro upevnění vztahu, protože po nich ve většině případů následuje usmíření.
Vždy je nezbytné po hádce si navzájem odpustit, uznat vlastní chybu, ale i dát partnerovi možnost, aby se omluvil. Zkrátka vyčistit vzduch, a navzájem si dát najevo důležitost, co jeden pro druhého znamená. V tu chvíli musí jít pocit křivdy stranou, aby se na hádku rádo zapomínalo.
Hádka večer – jít spát s klidem
Hodně často se partneři hádají večer. Je to proto, že obvykle v tuto dobu se doma společně potkávají. Navíc jsou utažení z práce a sebemenší maličkost je může rozčílit. Pokud už se tak stane, rozhodně nechoďte spát naštvaní. Nemusíte se ihned usmiřovat, ale bohatě postačí, pokud si stanovíte, že to dořešíte druhý den ráno. Na toto musíte oba smířlivě přistoupit. Uvidíte, že bude vše ihned lepší, protože ráno se vám problém bude zdát zanedbatelný a tak najdete smír během chvilky. Navíc pokud něco s horkou hlavou řeknete, už to nemůžete vzít zpět a oba dva vás to může pak mrzet. Nechoďte však nikdy spát rozhněvaní. To pak stěží usnete a stejně se budete neustále probouzet. Když ale budete vědět, že na druhý den problém vyřešíte, můžete si vše promyslet a navrhnout řešení.
Když slova jsou zbytečná
Jsou situace, kdy se o problému těžko mluví. K tomu mohou být různé důvody a každý jistě ví, oč jde. Není to zrovna snadné vždycky říct, co vás přesně trápí, proč se na partnera zlobíte. Pomoci v tomto případě může obyčejný papír a pero. Z problému se vypište, partnerovi napište dopis. Uvidíte, že jako mávnutím kouzelného proutku pro vás bude najednou problém daleko lépe snesitelnější. Také mu napište, že podíl na vašem hněvu nemá ani tak on, jako jiný problém, například nahromaděný stres z práce, napětí, syndrom vyhoření. Jistě znáte ten pocit, kdy chcete něčeho dosáhnout, ale z nějakých příčin vám k tomu něco brání.
Pravidla hádky
Aby to v partnerství dobře fungovalo, je nutné mít stanovaná i pravidla hádky a zejména pak usmiřovací rituály. Například si můžete dát v hádce pauzu. Dopředu o tom budete vědět oba dva, takže s tím nebude problém. Jsou dokonce lidé, kteří si stanovili, že v případě hádky se půjdou oba projít, jeden jde spodní ulicí, druhý horní a na konci se obě spojují. Tam se střetnou a v klidu vyříkají. Najednou je to všechno tak banální.
Přiznat chybu
Neméně důležité je při hádce uznat vlastní chybu. Říci partnerovi, že jste to přepískl/a a že vás to mrzí. Udělat jistý smířlivý krok je v tomto okamžiku více než žádoucí. Omluvte se a vysvětlete, proč se to vše stalo. Přiznejte vlastní chybu a slibte, že se pokusíte zapracovat na tom, aby se to neopakovalo. Řekněte také partnerovi, co by mohl udělat, aby vám to pomohlo, ale pozor, nesmí jít o příkazy. Spíše návody a rady, kterými se může řídit.
Přijmout smír
Ve chvíli, kdy váš partner přijde s nabídkou ke smíru, musíte být připraveni ji přijmout. Už ve vás musí vyhasnout žár hádky. Pokud ještě budete mít něco na srdci, snažte se mu to sdělit, ale pozor, smířlivým tónem. Narážky už nejsou namístě. I když vás bude sebevíc něco štvát, pamatujte na to, co vše pro vás partner znamená, a jak by pro vás bylo těžké o něj přijít.
Děti a hádky
Pokud máte děti, je tím situace ještě zhoršena. I když se budete hádat v jiné místnosti, je dost možné, že vás děti přece jen uslyší. I ti nejmenší vnímají okolí, takže si to vše nesou s sebou. Děti mají lepší sluch a jsou chytré. Proto dbejte na to, aby byly přítomny i u vašeho smíření. Musíte jim dát příklad toho, že i když jsou někdy hádky, je nezbytné se smířit a najít společní řešení problému. Dejte jim dobrý příklad. Tak, jak se chováte vy, se budou chovat i ony.