Jak začít rybařit

fishMáte rádi přírodu a chcete poznat ten pravý relax u vody? Staňte se tichý bláznem! Ten, kdo jednou zápasil s rybou na udici, se už rybaření nikdy nevzdá. Říkáte, že rybu na talíři mít nemusíte? Staňte se sportovním rybářem a lovte ryby jen pro radost!

Pokud se nespokojíte s rybolovem na soukromém rybníku, kde nemusíte mít rybářský lístek nebo jestliže nechcete pouze přihlížet, musíte se rybářem stát. Rybaření vyžaduje dodržování určitých legislativních pravidel. Jako první krok je potřeba stát se členem ČRS (Český rybářský svaz). U příslušné místní organizace ČRS pak musíte podat přihlášku a absolvovat znalostní test. Pokud budete úspěšní, získáte osvědčení, na jehož základě obdržíte na obecním úřadě za poplatek rybářský lístek, který vás opravňuje k lovu ryb.

Pak vám místní organizace ČRS vydá po zaplacení zápisného a členského příspěvku legitimaci. Pokud vám je méně než 15 let, je potřeba i souhlas oprávněného zástupce. Školení dětí probíhá většinou formou kroužků mládeže při MO, kde se jim věnují proškolení vedoucí. Jakmile jste na konci této cesty, která není nikterak trnitá, můžete si u své MO koupit povolenku k lovu ryb na mimopstruhové nebo pstruhové rybářské revíry s různým časovým rozsahem platnosti a pro různá území.

Máte-li již povolenku zařízenou, můžete vyrazit k vodě. Zde můžete lovit mnoha různými způsoby a technikami, jako jsou např. muškaření, plavaná, přívlač, položená apod. Vhodnou nástrahou, kterou můžete napíchnout na háček, může být kousek obyčejného chleba, rohlíku nebo červ či žížala. Většinu nástrah dnes můžete pohodlně zakoupit v téměř každém rybářském obchodě. Pokud jste raději více akční, doporučuji aktivní rybolovné způsoby, jako jsou obyčejná plavaná – tedy lov se splávkem, nebo přívlač. V případě plavané se sestava skládá z prutu s navijákem a vlascem, na jehož konci je splávek, dále olůvko a háček s nástrahou, která může být stejná jako v případě položené. Těmito metodami se zpravidla loví kapři, cejni, plotice a další bílá ryba. Přívlač je pak lov s umělými napodobeninami rybiček (woblery, třpytky a gumové nástrahy), které aktivně vodíme vodou a napodobujeme umírající či prchající rybičku a lovíme tak dravce, jako je např. štika, sumec, candát apod. Ať se rozhodnete jakkoliv, je dobré obrátit se na někoho, kdo daný způsob lovu ovládá a nechat si vše ukázat a vysvětlit od zkušeného rybáře či v obchodě s rybářskými potřebami. Tak tedy Petrův zdar!

Ilustrace: Freedigitalphotos.net

V kategorii: Volný čas Tags: ,

Mohlo by Vás zajímat:

Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména
Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.