Stres, to je zkušenost, kterou zažívá téměř každý z nás téměř každý den. Někdo takové situace zvládá lépe, jiný hůře. Jen úplný optimista by mohl říci, že něco jako stres v jeho životě neexistuje. My, ti méně šťastní – nebo méně optimističtí – se musíme naučit způsoby, jak se se stresem vypořádat co nejlépe. A v ideálním případě ho ani nenechat vstoupit do našich životů. Na následujících řádcích najdete pár tipů, jak na to.
Výzkumy dnešní medicíny prokázaly, že stres je pro náš organismus na nejvyšší míru škodlivý. Může být totiž příčinou žaludečních vředů (příp. jakýchkoliv problémů s trávením), nevolnosti, bolesti hlavy, zad, či krční páteře. Nelze pominout ani problémy se spánkem – což je příznak, který si určitě nepřejeme. A netřeba se nějak moc šířit o tom, že stres často stojí za vznikem náhlých infarktů.
Tip: Stres může způsobit nedostatek hořčíku
Co tedy dělat, aby nás stres neovládal?
- Na každý den si sepište seznam činností a povinností, které chcete (nebo musíte) ten den zvládnout. Sestavte je následně do pořadí podle času, v jakém je je potřeba zvládnout. Musíte-li tedy ráno vyvenčit psa, není dobrým nápadem psát na první místo odpolední nákupy. Díky tomuto seznamu dáte svým povinnostem pevný řád a nebudete tak těkat od činnosti k činnosti. Všechno bude ubíhat hezky popořadě. A navíc je tu jedna další výhoda – můžete zažít ten skvělý pocit, kdy budete během dne položku za položkou ze seznamu škrtat.
- Neodkládejte povinnosti zbytečně na druhý den. Velmi snadné je to ve chvíli, kdy tak činíte. Problémy však nastávají druhý den – to budete zbytečně nešťastní a ve stresu. Budou-li se vaše povinnosti kupit, poroste s tím i váš stres a obava o to, abyste všechno zvládli. Budete tak v nekonečném kruhu, z kterého je jen velmi obtížná cesta ven.
- Vytvořte si pravidelný denní režim. Když si na něj navyknete, odpadnou vám neproduktivní chvilky chaosu. Vše se časem zautomatizuje.
- Pokud na něco nestačíte sami, není žádnou ostudou svěřit některé úkoly svému okolí – přátelům, rodině, kolegům v práci… Záleží na konkrétní situaci. I když si možná myslíte, že všechno zvládnete lépe než ostatní, musíte ze svých beder alespoň něco předat druhým. Rozhodně to platí v tom případě, kdy lidé kolem vás odpočívají „s nohama nahoře“, zatímco vy jste v jednom kole. Popřemýšlejte, jestli je takové rozdělení rolí nebo pracovních povinností spravedlivé. Pokud ne, pátrejte po tom, proč tomu tak je. Nenadržuje váš nadřízený jiným zaměstnancům? Nebo není chyba ve vás samých, že neumíte zapřáhnout okolí? Být nešťastný a stresovaný dovede každý, vypátrat příčinu a stanovit si protiopatření již musíte aktivně jenom vy sami.
- Když přijdou menty krize, je dobré se zastavit a zamyslet se: Mám to skutečně zapotřebí? Kdo, nebo co vás nutí vykonávat všechny činnosti najednou, v čase, který skutečně není reálný? Nebo: Je skutečně nutné vstávat pět minut před odchodem, nebylo by lepší vstát o něco dříve a udělat si klidné ráno? Klidné ráno je předpokladem klidného dne. V momentech stresu je dobré se zastavit a začít uvažovat racionálně. Rozum totiž často efektivně odstraní možné pocity zdánlivé viny či nezdaru.
- Kromě každodenních povinností také myslete sami na sebe. Dopřejte si čas od času činnost, která je určena jen vám. Může to být masáž, nedělní výlet, nákupy s kamarádkou či kamarádem, divadlo, kino, nějaký koníček. Však vy víte dobře, při čem se vám nejlépe relaxuje.
- Ženy, které jsou od přírody náchylnější ke stresu, často pomáhá někomu blízkému zavolat a vypovídat se a nechat se druhým uklidnit. Muži na druhé straně potřebují najít svou ztracenou rozvahu sami. Jejich řešením je dát si chvíli čas, zorientovat se v situaci a tu pak vyřešit s chladnou hlavou.
- Abyste co nejlépe snížili hladinu stresu, zkuste následující rady: Často žvýkejte, zhluboka dýchejte do břicha a do plic, denně se projděte na čerstvém vzduchu. Dbejte přísunu tekutin, omezte ale kofein a nikotin. Dopřejte si také kousek čokolády nebo něčeho sladkého. Čas od času si dopřejte meditaci a nezapomeňte se pravidelně odreagovávat – sportem, smíchem, posezením s přáteli nebo jen krátkými pauzami mezi denními činnostmi. Zkuste také nejrůznější bylinné směsi, které jsou přímo určené k uvolnění stresu.
- Nikdy – a to je důležité, neupadejte do depresí. Deprese a stres rozhodně není jedno a totéž. Stres je krátkodobou záležitostí, deprese je dlouhotrvající. Vždy je potřeba si držet pozitivní naladění mysli. Najděte si proto způsob, který vám pomůže se zbavit náběhu na depresi.
- Závěrem je třeba doporučit, v případě, že je vás stres každodenní a dlouhodobý, je dobré navštívit lékaře či psychologa. Dlouhodobý stres totiž může vážně poškodit organismus nebo nahlodat vaši psychiku. Nebojte se, že by vás specialista zavřel do blázince. Naopak – bude s vámi pracovat a pomůže vám příčiny stresu odstranit. Vám se uleví a navíc můžete být klidní, že jste v dobrých rukách.