Ještě generace našich rodičů a především pak prarodičů si karetní hry spojovala především s hospodou nebo hazardem, i když hraní o desetníky se postupně stalo přijímaným způsobem „sportovního“ vyžití, který umožňoval člověku aby se v něčem zlepšoval, aniž by se zároveň vůbec musel zvednout ze židle. I dnes jsou mnohé karetní hry cítit cigaretovým kouřem a pachem mužného potu, ale čím dál větší místo v našich myslích zaujímá ještě o něco jiná představa – je jí karetní hra jako kratochvíle provozovaná na počítači. A zřejmě vůbec nejslavnější z nich je – především z příslušenství Windows známý – Solitaire.
Už sama skutečnost, že hra v Solitaire se dočkala největšího rozšíření právě zde naznačují, že její pravidla nepatří k nejtěžším, aniž by kvůli jejich snadné srozumitelnosti zároveň utrpěla hráčská vášeň: Solitaire naopak patří mezi ony nemnohé karetní hry, jež člověka brzy chytí a nepustí.
Základní úkol stojící před hráčem je tedy jednoduchý: veškeré karty z hracího balíčku, kterých je vždy celkem padesát dva, je nutné nakonec rozdělit do čtyř hromádek, v nichž jsou jednotlivé karty seřazeny od těch nejmenších až po největší..
Platí přitom, že spolu se začátkem partie hráč disponuje sedmi před sebou rozloženými hromádkami o jedné až sedmi kartách, přičemž všechny ostatní zatím leží v základním balíku.
Pokud se tak chcete dostat ke zbylým, dosud zakrytým kartám, je nutné se nejprve zbavit těch, které leží nad nimi.
Vždy je přitom nutné postupovat tak, že jednotlivé karty ve vznikajících balících seřazujeme sestupně podle jejich velikosti, a pokaždé tak, abychom postupně střídali jejich barvy.
Důležité je samozřejmě během tohoto našeho snažení nashromáždit co nejvíce bodů, které se udělují podle toho, jaký krok se vám právě povedl. Největší bodové skóre samozřejmě obdržíte, pokud se vám celý úkol podaří splnit v co nejkratším čase. Po úspěšném rozdělení všech karet hráč získává určitý bodový obnos za každou využitou kartu. Je však nutné pamatovat na to, že spolu s každým překlopením balíčku se vám z výsledného skóre odečte sto bodů!
Na závěr ještě dodejme, že ačkoliv se dnes snadno může zdát, že karetní hry představují jakousi okrajovou odnož počítačových her, dostupná čísla ve skutečnosti prokazují pravý opak. Jen ve Spojených státech tak lze narazit na více než osm milionů lidí v produktivním věku, kteří právě Solitaire pravidelně hrají. I díky tomu tak platí, že karetní hry představují nejoblíbenější druh počítačových her vůbec!