Co čeká ženu, když se na těhotenském testu objeví dvě čárky? Ženy už v době, kdy se nedostaví menstruace, čelí mnohým potížím, ale nemusí toto pravidlo samozřejmě platit pro všechny těhotné. Povětšinou se jedná o únavu, nevolnost nebo zvracení a zvýšenou citlivost prsou. Tyto neduhy patří mezi nejčastější, jaké další mohou v prvních třech měsících těhotenství ženy potkat a jak se s nimi vyrovnat?
Nevolnost a zvracení
Scény z filmu, kdy žena ráno vyběhne z ložnice a zvrací v koupelně patří mezi nejoblíbenější, jak ztvárnit těhotenství. Bouře hormonů může způsobovat nevolnosti, tyto potíže vnímají asi dvě třetiny nastávajících maminek, přičemž většinou se jedná o ranní nevolnosti. Je proto na místě odlehčit jídelníček a konzumovat menší porce stravitelných jídel. U postele je dobré mít na ráno připravenou malou svačinku v podobě sušenek, aby se zažehnala největší krize. Po snězení se doporučuje ještě asi 15 minut ležet, aby nedošlo ke zvracení. Ve kterém týdnu těhotenství trápí ženy nevolnosti? Těhotenská kalkulačka vám odpoví na veškeré otázky. Můžete vyzkoušet například oblíbenou kalkulačku z Modrého koníku.
Citlivá prsa i vyšší teplota
Hormonální změny přinášejí také zvýšenou citlivost prsou. Mohou být nateklá a citlivá na dotek nebo také velmi bolestivá, když dojde ke zvětšení mléčných žláz a předčasné produkci mateřského mléka. Během těhotenství je vhodné nosit prodyšnou a lehkou podprsenku, která nebude ještě více dráždit už tak bolavá prsa. Hormonální změny mohou vést i ke změnám citlivosti na teplo nebo chlad, častěji jde o zvýšení tělesné teploty, proto je vhodné nosit lehké a prodyšné oblečení, aby nedošlo k přehřátí a následnému nachlazení.
Únava a bolest podbřišku
Některé ženy devět měsíců těhotenství doslova prospí nebo proleží, protože je trápí velká únava, která hraničí až s vyčerpáním. Těhotenství je náročné období, během kterého se vyplatí více odpočívat a dodržovat spánkový režim. Současně je ale vhodný každodenní pohyb v podobě procházek na čerstvém vzduchu nebo plavání, protože se tělo okysličí a uvolní se svaly i mysl. Právě nenáročné fyzické aktivity mohou pomoci také od mírných bolestí břicha a napětí v podbřišku, ke kterým během těhotenství dochází. Při zhoršení stavu, křečích nebo krvácení je ale vždy nutné vyhledat lékaře.