Pokud byste chtěli Kanadu charakterizovat některými přírodními unikáty, budou na prvním místě rozhodně Niagarské vodopády. Ty zároveň patří k vůbec nejnavštěvovanějším místům celé země a Američané jen tiše závidí, že nejsou úplně na jejich straně. Je sice pravda, že jsou Niagarské vodopády vidět i z USA, nicméně z té kanadské strany jsou mnohem hezčí. Sice rozhodně nepatří mezi nejvyšší vodopády světa, ale mezi ty, které každoročně navštíví největší počet turistů, vcelku jednoznačně. Málokdo pak ví, že jsou Niagarské vodopády tvořeny dvěma vodopády – takzvanou Kanadskou podkovou, která je slavnější, vyšší (má 55 metrů) a oblíbenější, a Americkým vodopádem, který stojí lehce v ústraní, i když se na fotkách také objevuje.
Jak už napovídá samotný název, vodopády vytvořila řeka Niagara a to konkrétně mezi Erijským jezerem, ze kterého vytéká, a Ontariem. Celá oblast pak spadá do povodí mnohem slavnější řeky Svatého Vavřince. Co se týče okolí, na každém břehu Niagarských vodopádů se nachází město Niagara Falls, přičemž jedno je pochopitelně americké a druhé kanadské. Kanada je pak na turisty ve všech směrech jednoznačně připravenější, když nechala postavit na svém břehu dvě ohromné vysoké věže – Minolta a Skylon Tower, ze kterých budete mít celou oblast jako na dlani. Na druhou stranu jsou na obou březích upravené cestičky, takže se můžete pěšky dostat téměř až na samou hranu vodopádů. Jak už jsme ale zmínili, z kanadské strany jsou Niagarské vodopády krásnější.
Je to lehce zvláštní, ale pro Niagarské vodopády je poměrně důležitá i historie. Méně důležitým faktem je, že vodopády objevil jeden kněz na konci sedmnáctého století, který poté nedaleko založil osadu. Mezi turisty se proslavila až v devatenáctém století, od kdy sem jezdí především novomanželé na líbánky. Často se tak setkáte s přirovnáním, že jsou Niagarské vodopády hlavním městem líbánek a romantiků, což je vlastně pravda. Celá oblast je ale také posetá památkami na jediný vojenský konflikt, který Kanada s USA měla a to v roce 1812. Na obou březích se tak nachází velký počet poměrně mladých pevností – Fort Erie, Fort George, nebo americká Fort Niagara.
Pokud se na Niagarské vodopády zaměříme více z pohledu turisty, dostanete se sem buď pravidelnou linkou z Toronta (doporučujeme), nebo se sem dá dopravit i z amerického Buffala. V okolí je pak velký počet hotelů a v místních městečcích se dá zažít i opravdu bohatý noční život – na kanadské straně jsou velká kasina, restaurace, lunaparky, a také se jedná o proslulou vinařskou oblast. To také každý neví, protože obecná představa je, že jsou Niagarské vodopády pouze přírodním unikátem, kam přijedete a po chvíli odjedete. To ale není pravda, protože v jejich okolí se dá užít hodně zábavy a příjemně se ubytovat. Niagarské vodopády si pak můžete prohlédnout ze břehu, ze zmíněných vyhlídkových věží, nebo ze slavné lodě Maid of the Mist, kde dostanete žlutou pláštěnku a pojedete až téměř pod vodopád. Navštívit můžete i tunel pod Kanadskou podkovou, který vytvořil Nikola Tesla, když zde stavěl jedinou hydroelektrárnu svého druhu na světě. Ta stojí na kanadské straně, ale ohromnou bronzovou sochu tohoto slavného vynálezce mají Spojené státy americké.
Niagarské vodopády jsou také proslulé velkými světelnými efekty. Prakticky každou noc jsou osvíceny tisícovkami různobarevných světel a v sezóně se zde často setkáte s ohňostroji. V zimě se v celé oblasti koná festival The Winter Festival of Lights, když se celé okolí rozzáří miliony barev. Často se zde také konají menší hudební festivaly, nebo pouze koncerty slavných zpěváků a kapel. Pokud jste si až doteď mysleli, že jsou Niagarské vodopády pouze oblastí s jednou přírodní památkou téměř bez života, doufáme, že jsme vás vyvedli z omylu.