Snad každý z nás ochutnal cigaretu. S cigaretou se puberťák hned cítí jako správný frajer. Ale je radno si s ní zahrávat? Pokud si svůj život chcete zkrátit v průměru o 17 let, tak tedy v kouření pokračujte dál!
Tabák je dvoumetrová jednoletá bylina, kterou objevil Kryštof Kolumbus, když roku 1492 přistál na pobřeží nového světadílu. Kouřením tabáku kuřák do svých plic dobrovolně vdechuje více než dvacet různých jedů. Nechali byste si v baru namíchat drink, který obsahuje nikotin, dehet, oxid uhelnatý, amoniak a kyanovodík? A kuřák za takový koktejl ještě rád zaplatí! Škodliviny obsažené v tabáku jsou hlavní příčinou rakoviny kuřáků. Nejvíce jsou postiženy sliznice úst, dásní, hrtanu, plic, žaludku a močového měchýře. Rakovina plic je z nich nejrozšířenější. Některé dehtové sloučeniny obsažené v tabáku jsou likvidovány játry, s jinými si poradí ledviny. Dehet se soustřeďuje v močovém měchýři a vyvolává rakovinu i zde. Pokud kuřák pije hodně vody, mohou být dehtové sloučeniny vyplaveny, čímž se riziko rakoviny močového měchýře sníží. Bohužel kuřáci většinou pijí vody méně než nekuřáci.
Nikotin – jed
Nikotin, obsažený v cigaretách je ve své podstatě jed. Přesněji řečeno nikotin je mitotický jed postihující buněčná jádra. Jedna cigareta obsahuje přibližně 10 mg nikotinu – kuřák z tohoto množství inhaluje 1-3 mg. A jaká dávka tohoto jedu se stává smrtelnou pro člověka? Již 50 až 60 mg nikotinu je smrtící dávka jedu. K otravě většinou ale nedochází, protože kuřák kouří ve větším časovém intervalu a ne najednou.
Nikotin stahuje tepny!
Kouření také ochromuje imunitní systém člověka a narušuje obranyschopnost organismu. Dalším faktorem je, že kouření omezuje tok kyslíku v krvi. To je způsobeno tím, že nikotin stahuje tepny a kapiláry. Dochází k tomu i díky vysoké koncentraci oxidu uhelnatého v krvi kuřáka.
Pomoc pro kuřáky
Kuřákova šance na přežití se zvyšuje, začne-li pravidelně cvičit. Většinou se stává, že se sportem vymizí i chuť na cigaretu. Jiná pomoc pro jeho zdraví je zvýšený příjem antioxidantů. Ale nejlepší preventivní ochrana zdraví kuřáka je jednoznačně přestat kouřit!
Elektronická cigareta = menší zlo? Ne! Hrozí předávkování nikotinem!
Elektronická cigareta je ve své podstatě elektronický inhalátor. Často je spojována jako jedna s možností, jak se zbavit závislosti na kouření. E-cigareta simuluje a nahrazuje kouření tabáku. Obsahuje topné těleso, které odpařuje kapalný roztok. Uvolněné páry kromě obsahu nikotinu uvolňují různé příchutě a často navrženy tak, aby napodobili tradiční kouření nástroje, jako jsou cigarety nebo doutníky. Také existují e-cigarety bez obsahu nikotinu. Zdravotní rizika kouření takové elektronické cigarety jsou ale stále nejistá. V zahraničních zdrojích existuje několik studií, které ovšem nemají zcela jednoznačný závěr. Kuřák sice dostane svoji dávku nikotinu bez desítky škodlivých zplodin, vznikajících při hoření tabáku. Ale není jisté a jednoznačné, co vlastně vdechuje a v jaké koncentraci. Pokud si ale nebude e-kuřák hlídat čas strávený nad kouřením své elektronické cigarety, může se dokonce nikotinem předávkovat až otrávit!
V České republice schází legislativa e-cigaret
Na našem českém trhu existuje obrovské množství nikým nekontrolovaných elektronických cigaret. Schází jim certifikát o zdravotní nezávadnosti. Uživatelům hrozí nebezpečí otravy (nikotin je jed) či vážné poškození zdraví. Takový e-kuřák vlastně ani neví, co jiného kromě nikotinu dobrovolně vdechuje. Ostatní škodlivé a většinou neznámé látky se uvolňují nejen z náplně, ale i z obalu či e-liquidu (např. ftaláty, propylenglycol). Už jsou známy některé analýzy z laboratoří. A nejhůře dopadly elektronické cigarety dovezené z Polska a Číny.
V současnosti vychází kouření elektronických cigaret levněji než kouření těch klasických. Se zavedením povinných zdravotních atestů by ale jejich cena výrazně stoupla, čímž by se mnozí dodavatelé takzvaně vyřadili z trhu.
Zaspalo naše ministerstvo zdravotnictví v kauze elektronických cigaret? Zdá se, že ano! Ale možná, až se probudí příslušné úřady v ČR k činnosti, přijde i doba, kdy si elektronickou cigaretu budeme moci zakoupit už jen pouze v lékárnách jako prostředek pomáhající kuřákům k léčbě jejich závislosti na nikotinu!
Foto: FreeDigitalPhotos.net
Nemyslím si, že to je tak strašné, minimálně neobtěžuji své okolí a ještě ušetřím, dokonce si myslím, že toho nikotinu mám i méně, kdysi jsem vykouřil i 2 krabky cigaret, nyní si dám 2x denně ecigaretu a jsem v klidu. Samozřejmě, ale souhlasím, že nikotin je zlo, ale pro lidi co potřebuji jen zaměstnat ruce už jsou i eliquidy bez nikotinu.
Nemyslím si že v el. cigaretě je nikotin škodlivý. A jestli je, tak rozhodně méně než v klasickém cigáru.