O krásách bulharské Sofie

Sofie je hlavní město Bulharska nacházející se na západě státu. Díky své výhodné strategické poloze na rozcestí cest z Bělehradu do Istanbulu a do Bukurešti bylo město už odedávna významným dopravním a obchodním uzlem celého Bulharska a platí to dodnes. Sofie je také studentským městem. Nachází se zde devět univerzit, sídlo metropolity Ortodoxní církve a římské katolické diecéze. Město se může pyšnit všemi hlavními druhy dopravy (kromě vodní).

Název:                       Sofie (Sofia)
Stát:                           Bulharsko
Status:                       hlavní město
Rozloha:                   1 349 km2
Počet obyvatel:        1 260 954
Úřední jazyk:                        bulharština, turečtina
Etnické složení:       Bulhaři, Turci

Původně se městu říkalo Serdica podle prvních osadníků – kmene Serdi. V 7. století město osídlili Slované a přejmenovali jej na Sredets. Dnešní název Sofie pochází pravděpodobně odvozením od jména slavného antického chrámu Sveta Sofia, který dodnes stojí v centru města. Sofie se řadí mezi nejstarší evropská města, o čemž svědčí také množství historických památek. Často se také o Sofii hovoří jako o „městě mnoha tváří“, neboť zde najdete historické památky, krásné rozlehlé parky, pouliční kavárny, zahrádky, ale také staré ošklivé paneláky, vraky aut, prach všude kolem a architektonické památky komunistického režimu.

V centru města stojí jedna z největších staveb – kostel Alexandra Něvského pocházející z přelomu 19. a 20. století. Byl postaven na památku ruským vojákům, kteří skonali v boji o nezávislost Bulharska. Jeho bohatě vyzdobený interiér okouzlí každého návštěvníka. Ke kostelu patří také podzemní hrobka Alexandra Něvského, která dnes slouží jako muzeum. V okolí muzea najdete ještě několik muzeí a galerií.

Neméně známou památkou je nejstarší ortodoxní kostel města – kostel Sv. Sofie pocházející z 6. století. Později byl kostel přebudován na mešitu, která však byla zničena zemětřesením a opětovně vybudována. Za zmínku stojí také ruský kostel Sv. Mikuláše z roku 1912. Další významnou památkou je Boyanský (Bojanský kostel) ze 13. století. Jde o komplex tří budov, jehož stavba začala v 10. století. K vidění jsou mimo jiné středověké fresky vyobrazující každodenní středověký život a Poslední večeři s apoštoly oblečenými v typickém bulharském oblečení. O jedinečnosti této památky svědčí i to, že je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Nicméně nejstarší stavbou je kostel Sv. Jiří pocházející ze 4. století. Jedinou mešitou města je Banya Bashi (Banja Baši) z 16. století, která slouží k modlitbám několika stovkám muslimů denně.

Město se může pyšnit také velkým množstvím muzeí. Národní historické muzeum v Boyaně patří zcela určitě mezi nejznámější. Prohlídnout si zde můžete historické exponáty a také proslulý Thraciánský zlatý poklad. Národní muzeum přírodní historie nabízí exponáty zvířat (i živých), rostlin a minerálů.

Velkou předností města jsou především rozsáhlé upravované parky. Nejznámějším je Sofia City Garden, ve kterém denně odpočívá množství turistů i místních obyvatel. Útulnou atmosféru dotváří také místní kavárničky a fontánky. Nicméně největším Sofijským parkem je Park Svobody, ve kterém najdete mimo jiné i tři sportovní stadiony, zoologickou zahradu a umělé kluziště. Nejstarší národní park Bulharska najdete nedaleko za městem. Nazývá se Vitoša a díky množství upravených turistických stezek i lyžařských tras je oblíbeným místem místních obyvatel i turistů.

Navštívit můžete také místní městské lázně. Jejich budova slouží veřejnosti od roku 1911 a v současnosti v ní najdete kromě relaxace také muzeum. V prostranství lázní si můžete načepovat vyvěrající horké minerální prameny s údajnými léčivými účinky.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména
Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.