Thajské svátky a slavné dny

Thajsko je velmi populární asijská země, kam jezdí spoustu turistů ať už poznat místní zvyky, krajinu nebo thajskou kuchyni. Vydáte-li se do Thajska v jakémkoliv období, jistě narazíte na nějaký místní tradiční svátek nebo slavnost, díky kterým budete mít možnost poznat skutečné Thajsko. Různých významných dnů je zde skutečně mnoho. Samo se budete divit, co všechno se zde slaví. Přesná datum svátků se řídí podle lunárního kalendáře, který se počítá podle fází měsíce. Turistická thajská agentura Vám ráda poskytne veškeré informace týkající se data místních státních svátků. Agentura každoročně vydává kalendář, ve kterém jsou uvedeny všechny významné místní akce.

Thajské svátky

V Thajsku si skutečně uvědomíte, co to znamená slovo pohoda. Lidé jsou de totiž velmi milí, nikdo není vzteklý, ani se nehádá. Všichni jsou velmi přátelští a mají rádi veselí. Většina svátků vrcholí velkými oslavami, které jsou přehlídkou veškeré radosti, jakou jen člověk může mít. V každém měsíci se slaví minimálně dva svátky. Oslavy se většinou organizují o víkendu, kdy jsou lidé doma. Svátky jsou provázány buddhistickými tradicemi, které našinec rád pozná. Datum svátku je teda pohyblivé. Níže se můžeme seznámit alespoň s některými svátky. Věřte, že se opravdu nejedná o celkový výčet.

Poznávání thajských svátků si můžeme rozdělit podle měsíců, ve kterých se slaví.

Leden:

Stejně jako u nás a ve většině západních zemí se slaví Nový rok.

Slavnost Festival Than Phanom je týdenní festival, během kterého se slaví nejposvátnější buddhistické stupy v provincii Nakhon Phanom.

Únor:

Během třídenního festivalu – Svátku květin v Chiang Mai, budete mít možnost obdivovat nepřeberné množství barev v podobě oděvů, výzdoby uliv, plaveb na lodičkách a všudypřítomných květin.

Magha Puja se koná během úplňku třetího lunárního měsíce. Slaví se zde Buddhovo kázání pro tisíc dvě stě osvícených mnichů.

Během Diamantového festivalu Pra Nakhon Khiri můžete celý týden oslavovat dějiny a architekturu města Phetchaburi.

Zde se nový rok – Čínský Nový rok slaví až v únoru. Nyní totiž teprve začíná čínský lunární rok pro Thajsko. Nový rok, stejně jako ten náš, j oslavován ohňostrojem a tancem v maskách.

Březen:

V Bankoku je pořádána velká obchodní výstava, která je největší v Thajsku. Prezentují se zde klenotnické firmy se svými luxusními výrobky.

Poměrně nový, festivalem je Phanom Rung. Během této slavnosti se oslavují restaurační práce komplexu chrámu v historickém parku Phanim Rung, který se nachází v provincii Burinam.

Duben:

Přesné datum svátku je 6. duben a slaví se památka Rámy I., což byl zakladatel dynastie Charki.

Nový lunární rok se oslavuje v období od 13. – 15. dubna. Tento svátek se jmenuje Songkran. Dříve se podle tradice polévaly hlavy mnichům vodou. V dnešní době se tato tradice trošku upravila. Po celém Thajsku se pořádají vodní radovánky.

Květen až červen:

Stejně jako v našich podmínkách se 1. května slaví svátek práce.

O několik dnů později, 5. května, se slaví den korunovace, kdy byl korunován současný monarcha.

Spousta místních svátků je spojena s osobou Buddhy. Proto se připomíná i jeho narození, osvícení a vyvanutí. Tento svátek se nazývá Visakha Puja

Nejkontroverznější oslava Buddhy je Festival Phi Ta Khohn, během kterého můžete v provincii Leoi sledovat křiklavé kostýmy, masky, symboly, které oslavují jevení ducha.

Místní lidé jsou dost pověrčiví. A tak blíží-li se období, kdy je nutná dostatečná závlaha pro rýžová pole, vytvoří lidé bambusové rakety, kterými mávají k nebi a pak je vystřelují.

Oslavy setí rýže, která se pořádá v Sanam Luang v Bankoku, se účastní i král. Slavnost nese název Oslava královské orby.

Červenec:

Oslava dne, kdy Buddha poprvé kázal, se slaví svátkem Asalha Puja.

Počátek buddhistického půstu a období dešťů se slaví prostřednictvím svátku Khao Phansa. Mladíci vstupují do kláštera, zde se modlí a rozjímají. Zůstávají zde na dobu tří měsíců.

Srpen:

Narozeniny královny Sirikit se slaví v srpnu. Jedná se o jeden z několika oficiálních svátků.

Září:

Svátek Voskový zámek se slaví na ukončení buddhistického půstu. Pro zlepšení karmy jsou vytvářeny malé voskové domy, či chrámy, podle nichž se i svátek jmenuje.

V provincii Narathiwat se za účasti krále, ale i královny slaví týden kultury.

Svátek pro vegetariány se pořádá ve měsstech Trang a Phuket. Konzumují se během něj pouze vegetariánská jídla.

Říjen:

Katchin je měsíc na konci buddhistického půstu.

  1. října se slaví svátek na památku Rámy V., což je bráno jako Den krále Chulalongkorna.

Listopad:

Mezi nejkrásnější svátky v Thajsku se řadí svátek Loi Krathong. Malé lotosové košíčky z banánových listů jsou posílány po řekách. Košíčky se ještě zdobí květinami a na každý se dává mince a svíčka, která se zapálí. Spolu s vyplutím lodičky se vysloví přání, které by se mělo splnit.

Pro turisty nejoblíbenějším svátkem je vystoupení slonů v Surini. Sloni se zde předvádí různé představení.

Prosinec:

Svátek královniných narozenin se slaví v Bankoku dne 5. prosince.

Roku 1932 byla založena monarchie. A právě na 10. prosince vychází každoročně oslava Den ústavy.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak se v Thajsku bydlí? Jak se v Thajsku bydlí?
Thajské ostrovy Thajské ostrovy
Co vědět před cestou do Thajska? Co vědět před cestou do Thajska?
Pattaya: Perla mezi thajskými městy Pattaya: Perla mezi thajskými městy
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.