Všichni nás sledují

Vítejte ve  světě kde každý odposlouchává druhého.Programy nejen vlád, ale i různých hackerských skupin neustále monitorují,co se kde šustne. Co není šifrováno, je přečteno, co je šifrováno, je přečteno další den.

Samozřejmě nejde v reálném čase prolomit řadu šifer. Ale má to své velké ALE :

1) I u nás se stala aféra, kdy agenti Bezpečnostní informační služby  tlačili výrobce šifrovacího programu k zabudování zadních vrátek pro snadnější odposlech, zdroj: iDNES . Teď si představte stav v USA, kde platí Patriot Act a vládní agentury mají mnohem větší moc  a také větší zdroje. I když program nemá v sobě zadní vrátka, dá se také  domluvit s výrobcem ….

2) Samozřejmě je tu Open Source. Tam něco podobného nejde, zdroje jsou všem otevřené a případná zadní vrátka někdo rychle zavře. Ale ani zde není vyhráno, uživatel se může dostat do situace, kdy je mu soudně nařízeno vydat klíč pro šifrování pod hrozbou tvrdého postihu.

Ale nepropadejte panice. Jedno přísloví říká, že moudrý muž skryje list do listnatého lesa. Původně jsem psal, že podobný les v oblasti šifrované komunikace není, správnější je, že vláda a její různé organizace, jako je NSA dělají vše pro to, aby tento les co nejvíce proklestili. Potom platí, že pořádně zakryptovaný přenos svítí lampa do tmavé noci a přitahuje hejna můr, tedy nežádoucí pozorností. Alternativou je, zamaskovat přenos dat tak, aby nikomu nedošlo, že se vůbec něco odehrává. Odborně se tomu říká „steganografie“, nebo též popiratelné šifrování.

Skype – zatím. neoptimalizováno

Wojciech Mazurczyk, Maciej Karaś a Krysztof Szczypiorski z Waršavské technologické univerzity přišli na jednu zajímavou věc. Podrobili pečlivé analýze tok dat při online rozhovoru přes program Skype. Zjistili, že programátoři si moc nelámali hlavu s optimalizací. Normálně je zvuk posílán skrze 130-bitové pakety, ticho by potom neměly být žádné pakety, žádná data, žádný přenos. Ale není tomu tak, ticho je přenášeno v 70-bitových paketech. A tyto pakety Skype na straně příjemce ignoruje.

Od tohoto zjištění je už jenom krůček k praktickému použití, kterému autoři dali název „SkypeHide“. Svůj program chtějí představit v červnu na konferenci v Montpellier, Francie. V podstatě mezi Skype a fyzickým posláním – příjmem dat z a do sítě funguje malý program, který odesílané „pakety ticha“ naplní vlastním obsahem a na druhé straně si je podobný program přečte. Nejedná se o žádné vylepšení šifrování Skype, ale o ukrytí svých vlastních dat tam, kde je nikdo nehledá. Klasická steganografie, pomoc třeba pro uživatele za Velkým čínským firewallem, kde je zřejmě Skype zcela rutinně a plošně odposloucháváno.

Nápad je dobrý, systém Echelon a další teď hold  budou muset naslouchat  tichu, tedy alespoň do té doby, dokud Skype nezmění svůj přenosový protokol. Kdyby to stihli do června, přijdou Poláci o velmi zajímavý příspěvek na konferenci. Na druhou stranu, Skype před časem koupil Microsoft, a ten je přímo pověstný rychlostí aktualizací a posedlostí optimalizací. Takže se nemusíte bát.

V kategorii: Zajímavosti Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména
Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.