Základní pozice u spinningu

Aby byl spinning opravdu účinný, a vy jste z něj tak mohli těžit co nejvíc výhod, je zapotřebí ovládnou správnou techniku jízdy. Trénink probíhá pod dohledem trenéra, který vás hned ze začátku bude upozorňovat na chyby a správné pozice při cvičení si s vámi vyzkouší. Možná si říkáte, že na šlapání na nějakém kole nic není. Omyl. Stacionární kolo, na kterém probíhá trénink spinningu, se od běžného kola v mnohém liší, proto technika, kterou používáte při jízdě terénem, je v tomto případě naprosto nevhodná. Naopak to funguje už mnohem lépe. Techniky, které si osvojíte při spinningu, můžete následně používat při jízdě na běžném kole. Pokud máte zkušenosti s aerobikem, a děsíte se, že spinning má stejně vysoký počet různých pozic, můžeme vás uklidnit. Ve spinningu se setkáte jen s několika základními pozicemi, které se využívají stále dokola, a vy si je tak brzy zafixujete.

Základní pozice

Při spinningu se střídají pozice, při kterých se sedí v sedle, a pozice, při kterých se cvičenec ze sedla zvedne. Jde o tzv. „running“. Během lekce se střídají různé pozice, abyste si připadali jako na skutečném kole v reálné krajině.

Základem je jízda po rovině při minimální zátěži, které se nejprve budete pořádně věnovat, dokud si nezlepšíte kondici. Na vaší imaginární cestě se setkáte i s kopcovitým terénem, a pozicí jízda do kopce. Tato jízda už probíhá za zvýšené zátěže. Postupně se přidá dvojice pozic – rovina ze sedla a kopec ze sedla. Po dokonalém ovládnutí těchto technik si pak ještě osvojíte nejtěžší pozice – sprinty a skoky.

Správní technika šlapání na stacionárním kole

Aby byl spinning opravdu efektivní, je zapotřebí osvojit si také správnou techniku šlapání. Když jedete na běžném kole do města nebo jen tak na projížďku do přírody, většinou šlapete tak, že tlačíte pedály postupně dolů, a nahoru se vám vracejí v podstatě samy. Tato technika se vám ale na stacionárním kole neosvědčí. Toto speciální kolo využívá speciální nášlapný systém nebo klipsny, díky kterým noha zabírá po celou dobu, nejen při pohybu dolů. Díky tomu se zapojí do akce mnohem víc svalových skupin a trénink je efektivnější.

Důraz na rychlost

Šlapání do pedálů hraje ve spinningu ústřední roli. Z toho důvodu je důležité měření jeho rychlosti, která bývá označovaná jako „kadence“. Rychlost nebývá měřená v kilometrech za hodinu, jak jste nejspíš zvyklí, ale v jednotkách RPM (=počet otáček za minutu). Čím nižší je zátěž, tím je počet otáček vyšší (80 – 110 RPM). Se zvyšující zátěží se úměrně zvyšuje i počet otáček (60 – 80 RPM).

Držení řidítek

Kromě pozice nohou a stylu šlapání se velká pozornost věnuje i stylem, jakým cvičenec drží při jízdě řidítka. V praxi se můžete setkat s celkem třemi druhy pozic paží. Nejčastěji se používá pozice, ve které loket a pěst tvoří trojúhelník a všechny prsty v pěsti se navzájem dotýkají. Loketní a ramenní klouby by měly být příjemně uvolněné.

V kategorii: Volný čas, Zdraví Tags: , ,

Mohlo by Vás zajímat:

Objevte cvičení pilates Objevte cvičení pilates
Guarana a vliv na hubnutí Guarana a vliv na hubnutí
Hubnutí s Pu-erh čajem Hubnutí s Pu-erh čajem
Jak na zrychlení metabolismu Jak na zrychlení metabolismu
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.