Povrch země zaujímá plochu větší, než 500 čtverečných milionů kilometrů, ale pouze 29% z toho je souše. Zbytek pokrývají moře, oceány, a ledovce. V poslední době ledové, před více jak 20 000 lety, byly hladiny moří znatelně níže, než je tomu dnes (asi o 150 metrů), a tak byla rozloha souše o trochu větší.
Nejvyšší hora
Nejvyšší horou světa je Mount Everest, který leží v pohoří Himaláj na čínsko-nepálské hranici a v současné době se tyčí do výšky 8 846 metru. Zajímavé je, že třicet nejvyšších hor světa se nachází právě v Asii. Výška hory nikdy není zcela přesná, protože tak vysoké vrcholky neustále rozrušuje led a vítr. Pohoří Himaláj ovšem zároveň vyzdvihují síly působící v nitru Země.
Nejhlubší jeskyně
Nejhlubší objevenou jeskyní je jeskyně Jeana Bernarda ležící ve Francii. Sahá do hloubky až 1602 metru pod povrchem. Jeskyně tohoto druhu vznikly působením kyselé dešťové vody. Voda proniká puklinami v hornině, a protože rozpouští vápenec, postupně je rozšiřuje.
Největší jeskyně
Největším známým jeskynním dómem je jeskyně v Lubang Nasib Bagus na indonéském ostrově Sarawak. Byla objevena teprve v 80. letech minulého století. Je dlouhá 700 metrů, v průměru je široká 300 metrů a nejméně 70 metrů vysoká. Pražské Váslavské náměstí by se tam vešlo téměř pětkrát.
Největší kontinent
Největším současným kontinentem, co do rozlohy, je Eurasie, která se svojí rozlohou 53,7 milionů km čtverečných, zaujímá zhruba 30% souše. Druhým největším kontinentem je pak se svými 20% Afrika.
Největší ostrov
Bezkonkurenčně největším ostrovem Země je Grónsko. S jeho rozlohou 2 175 000 km čtverečných je skoro sedmadvacetkrát větší než Česká republika.
Největší poušť
Sahara v severní Africe je osmkrát větší, než druhá největší poušť světa. Teplotní rekord 58°C ve stínu byl zaznamenán v libyjské části Sahary v roce 1922. Sahara pokrývá přes 9 milionů kilometrů čtverečných a působením globálního oteplování se neustále rozšiřuje. Přesto ještě před několika desítkami tisíc let byla velká část této oblasti pokryta vegetací, řekami a jezery.
Nejzachovalejší meteorický kráter
Meteorický kráter nedaleko městečka Wimslow v Arizoně je 1300 metrů široký, v současné době asi 180 metrů hluboký a má 40 metrů vysoký kruhový lem. Byl objeven v roce 1891 a vytvořil ho meteorit, který do této oblasti dopadl před 27 000 lety.
Nejvyšší vodopád
Vodopád Angel na řece Carrao ve Venezuele padá z celkové výšky 979 metrů. Nejdelší vzdálenost, kterou voda padá bez přerušení, činí 807 metrů.