Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale také přejídání a nadměrného pití alkoholických nápojů. Nekončící návštěvy u příbuzných a přátel jsou pro to jako stvořené. Samozřejmě nesmíme zapomenout na firemní večírky, kde je tak snadné zahodit veškeré své zásady zdravého stravování a pustit se do švédských stolů a po takové hostině není nic příjemnějšího, než to spláchnout dobrým pitím, nejlépe alkoholickým.
Bohužel čím více si dopřáváme, tím více za to následně platíme. Ručička na váze se na nás šklebí, knoflíček na kalhotách nejde dopnout a do košile, která Vám padla jako ulitá se snažíme nacpat jako do tanku. Právě tehdy začneme pociťovat ten nepříjemný pocit viny.
Snad každý se chce ve svém těle cítit dobře, a proto jsme pro Vás připravili 10 tipů, jak se zase dostat do formy.
1. Buďte k sobě upřímní a stanovte si reálné cíle. Zdravé hubnutí není to, kdy drasticky zhubnete větší množství kilogramů v krátkém časovém horizontu, aby se Vám všechna kila vrátila zpět a přivedla s sebou pár dalších nechtěných kamarádů. Optimální je ztratit kilo až kilo a půl za týden.
2. Dostatek tekutin. Občas si spleteme žízeň s hladem, proto raději dříve sáhněte po vodě, než po řízku. Někteří odborníci doporučují pít vodu nebo neslazené nápoje těsně před a během jídla. Tím se budete cítit více sytí a méně toho sníte.
3. Pohyb. Vysedáváním u pohádek a slavnostních tabulí se sice Vaše tělo také formuje, ale ne tak, jak by se Vám líbilo. Jestli nepatříte mezi ty, kteří si na pravidelné cvičení v posilovnách nebo doma najdou čas a chuť, nezoufejte. Ona taková svižnější procházka na čerstvém vzduchu dokáže dělat zázraky.
4. Omezte alkohol na minimum. Alkohol je vyloženě kalorická bomba, to je známá věc. Chcete-li zhubnout, vyhněte se alkoholickým nápojům obloukem.
5. Jezte bílkoviny. Studie ve Skotsku, Dánsku, Švédsku a v Anglii prokázala, že lidé, kteří snídají nebo obědvají pokrmy s vysokým obsahem bílkovin, jsou méně hladoví, a proto nemají takové nutkání se před obědem či večeří ještě něčím nacpat. Navíc protein vyžaduje více kalorií na trávení. Sáhněte po nízkotučných bílkovinách, jako jsou jogurty, tvarohy, sójové nápoje nebo krůtí prsa.
6. Zelenina jako příloha. Smažené hranolky, krokety, bramborový knedlík, houskový knedlík ale i brambory a těstoviny, jsou naší oblíbenou přílohou k pokrmům, ale o mnoho zdravější a hubnoucímu plánu prospěšnější je tyto přílohy nahradit zeleninou. A fantazii se meze nekladou.
7. Najděte si na jídlo čas. V práci a při celodenním shonu není lehké si sednout v klidu ke stolu a vnímat každé sousto. I tak se o to pokuste a uvidíte, že je opravdu rozdíl v tom, jak jíte nebo „jíte“.
8. Menší talíře. Jídlo podávané na menších talířích je skvělý trik, protože menší porce jídla vypadá lépe na plném menším talíři, než na velkém, který je poloprázdný. Díky tomu nebudeme myslet na to, že si dojdeme ještě pro nášup, když jsme toho měli tak málo.
9. Nedílnou součástí je positivní myšlení. Když se cítíme špatně a naše sebevědomí je na bodu mrazu, tak máme větší tendenci si večer sednout k ledničce a zajíst své trápení. Teď je však na čase se zaměřit na sebe a na to, abychom ze sebe měli lepší pocit. Udělejte si radost nákupem nového oblečení, které Vám perfektně sedne i při současné hmotnosti, změňte svou vizáž v kadeřnickém a kosmetickém salónu. Není nic špatného na tom, že chceme být atraktivní i s nějakým tím kilogramem navíc.
10. Odpočiňte si a relaxujte. Je dokázáno, že ženy, které se stresují, vylučují více kortizolu a to má za následek vetší přibírání na váze. Tělo ve stresu za pomoci kortizolu a inzulínu ukládá přijaté tuky „na horší časy“. Napusťte si horkou vanu, zapalte svíčky, nalaďte na radiu oblíbenou stanici a nechte své smysly relaxovat.
Zapomeňte na zázračné pilulky nebo hladovění. Stačí pár změn a budete překvapeni, jak dobře se ve svém těle můžete cítit.