S kávou má většina z nás spojené chvilky příjemně strávené v klidu s přáteli nad kouskem dobrého dortu, nebo třeba v křesle s časopisem. Spousta z nás každé ráno využívá její energizační schopnosti, které dokážou člověka tak rychle dostat na nohy. Pití kávy patří k moderní společnosti, i když její příběh samá hluboko do historie, přičemž tato historie nebyla vždy hezká. V dobách kolonizace, kdy se z kávy stal cenný artikl, se o ni vedly líté boje, a na Jávě dokonce způsobila hladomor domorodců kvůli rušení rýžových políček a zasázení kávovníků na jejich místo. To všechno už je naštěstí minulostí, a dnes si díky pěstitelům po celém světě můžeme s čistým svědomím dopřávat svůj každodenní šálek kávy. Aby káva chutnala co nejlépe, je třeba ji umět řádně připravit. Spousta lidí ani neví, jak by mohla káva skvěle chutnat, kdyby nedělali stále ty samé chyby při její přípravě. V tomto článku vám chceme alespoň z části přiblížit, jak si u vás doma uvařit kávu, za kterou by se nemuseli stydět ani ve vídeňské kavárně. Toto téma je hodně obsáhlé a chcete-li se mu věnovat víc, doporučujeme vám zakoupit si některou z odborných publikací.
Vsaďte na kvalitu
Jestli si chcete užít opravdu dobrou kávu, zapomeňte na kupování různých levných cappuccin, nebo směsí 3 in 1. Tyto produkty totiž mají s opravdovou kávou pramálo společného. V tom lepším případě si do hrnečku sypete směs nekvalitní rozpustné kávy, sušeného mléka a cukru, v tom horším si „pochutnáváte“ i na různých konzervantech, barvivech a aromatech. Jednoduše tak do sebe zbytečně dostáváte chemii, která nejenže není zdravá, ale její chuť není zrovna valná. Ani rozpustná káva není zrovna to nejlepší. I ta totiž musí projít umělým procesem, aby se krásně vonící kávové boby proměnily v jakési podivné granulky.
O něco lepší je kupovat si mletou kávu, ale i to by vám pravý kávový gurmán odsoudil jako nechutnost největšího kalibru. Jakmile se kávové boby namelou, velice rychle ztrácejí na chuti, a po otevření sáčku si tak můžete kávu udělat pouze z jakéhosi vyčpělého prášku. Nemluvě o spekulacích, že výrobci vyrábějí mletou kávu za zrn, které by vcelku kvůli jejich mizernému vzhledu neprodali. Nejideálnějším způsobem proto stále zůstává varianta, kdy si koupíte kávová zrnka, a umelete si je těsně před přípravou kávy v potřebném množství.
Jak kávu správně skladovat
Správně uskladnění kávy má na její chuť velký vliv. Pokud chcete kávovým bobům prospět, pořiďte si na ně vzduchotěsnou tmavou nádobu. V obchodech můžete narazit na designové plechové dózy určené právě k tomuto účelu. Průsvitné nádoby například ze skla jsou naprosto nevhodné.
Chystejte kávu čistě
Aby vaše káva neměla nepříjemnou pachuť, je třeba provádět všechny části procesu její přípravy v čistotě:
1) Za prvé si připravte řádně umytý hrneček, nejlépe si dělejte kávu stále do toho samého, a na čaj či džus používejte jiné.
2) Vodu vařte jedině v rychlovarné konvici, která je dokonale zbavená vodního kamene.
3) Pokud používáte odměrku na kávu, používejte ji jenom k tomuto účelu.
4) Po každém mletí pečlivě očistěte mlýnek na kávu, aby v něm nezůstávala káva od předešlého mletí. Káva ráda žlukne, což by na chuti zrovna nepřidalo.
5) Používáte-li kávovar, dopřejte i jemu pravidelnou očistu.
Správná voda na přípravu kávy
Voda, která nám teče z vodovodu, bývá tvrdá a zatížená spousty nechtěných částeček. To se pak odráží na chuti samotného nápoje. Je proto dobré si pořídit filtrační konvici, a vodu nejprve těchto příměsí zbavit. Přefiltrovaná voda není náchylná ke kažení, proto ji můžete uskladňovat třeba v lednici pro přípravu dalšího hrnku kávy. Zde si ale dávejte pozor, aby vaše lednička z důvodu neodmrazování nebo nemytí nebyla plná nepříjemného zápachu! To byste mohli vodu rovnou vylít do odpadu.
Jaký zvolit hrneček
I když se to nezdá, i hrneček má na chuť kávy velký vliv. Naprosto nevhodným typem je keramický hrnek s glazurou. Tyto hrnečky jsou náchylné k praskání glazury, vznikají tak trhlinky vedoucí až ke keramické hlíně, která nasává spoustu nežádoucích pachů. Pokud nevěříte, zkuste si k takovému hrnku přičichnout. Zjistíte, že to není zrovna voňavý zážitek. Káva ale potřebuje, aby ji nic nepřebíjelo. Nejlepší je proto pořídit si skleněné nebo porcelánové hrnečky, které se dobře omývají.
Jakou si koupit kávu
Chcete-li z každého pití kávy mít zážitek, musíte si koupit kvalitní zrnkovou kávu. Levné standard směsi chutnají stejně mdle, jako mletá káva, a hodí se tak spíš pro pečení, než na přímou konzumaci. Kvalitní káva se tvoří už od semínka. Její chuť určuje péče o keříky kávovníku, následný sběr zrn, jejich uskladnění, transport a následné upražení. Jakmile jeden bod proběhne nekvalitně, jsou pak nekvalitní i samotná zrna. Pravý milovník kávy se tak nespokojí s pochybnými produkty, které nabízejí velké obchodní řetězce, ale ví, že má zamířit do maloobchodů, nebo k prodejcům tak zvaných fair-trade produktů. Nejlepší kávová zrna si můžete zakoupit i v kvalitních kavárnách. Zkuste pátrat tak dlouho, než si najdete svoji nejmilejší značku.
Pití kávy jako rituál
Místo obyčejného zalití mletého prášku vodou si zkuste udělat z každé přípravy jakýsi rituál. Pořiďte si třeba kávovar, konvičku, džezvu, a podobně. Jestli vás složitost přípravy kávy odrazuje, nedejte se. Výsledek stojí za to, a uvidíte, že jakmile jednou ochutnáte, už nebudete chtít pít nic jiného!