Central park je nejslavnější a největší městský park nejen v New Yorku, ale v celých Spojených státech. Spadá pod městskou část Manhattan, kde jej každoročně navštíví na 25 milionů lidí. Zajímavé na něm je také to, že Central Park představuje legendární místo pravděpodobně téměř pro každého. Od zaneprázdněných úředníků, kteří by na jeho chodnících rádi minuli své úspěšnější kolegy vyběhávající každodenní stres, přes mládež vzhlížející se v ideálech hippies nebo pouliční výrostky, až po romantické dvojice snící o procházkách kolem jezera. Jde tedy o jedno z mála míst, kam můžete jet bez obav z toho, že se některému členovi vaší výpravy netrefíte do noty. Babička se může těšit na labutě, a vnouček doufat v to, že bude svědkem poctivého přepadení v duchu těch nejlepších tradic harlemského zločinu.
Central park byl slavnostně otevřen roku 1859. Ačkoliv je dnes velice snadné považovat tuto rozsáhlou zelenou plochu považovat za jakýsi poslední kousek poctivé přírody, který v New Yorku zbyl, je tato představa zavádějící. Původně totiž šlo o nevábně vyhlížející bažinu za městem, kam by tehdy v neděli s piknikovým košem vyrazil málokdo.
Za vše, co tam dnes návštěvník může vidět růst a kvést (na internetových stránkách Central Parku je dokonce dostupný seznam právě kvetoucích rostlin pro každý měsíc), mohou ruce těch, kdo park před sto padesáti lety budovali. Kromě skal totiž bylo potřeba dovézt a vytvořit úplně vše. Dělníkům se postupně podařilo vysušit bažiny, vykopat kilometry nejrůznějších příkopů a samozřejmě také dovézt hlínu, které se nakonec zužitkovalo tři miliony kubíků. Potom již nic nebránilo tomu, zahradníci vysadili zhruba půl milionu stromů.
Nešlo tedy v žádném případě o skromný podnik. Newyorčané hrdí na tuto svou oázou zeleně uprostřed nejrušnějšího velkoměsta světa rádi vykládají, že když Amerika kupovala od Ruska Aljašku, přišlo to státní rozpočet asi jen na polovinu toho, co stálo udělat ze smradlavého močálu Central Park.
Central park nejsou jenom psi, lavičky a běžecká obuv
Kdo by ale pod tíhou představy všech těch přeházených lopat zeminy, utracených milionů dolarů a armády zaměstnaných zahradníků, očekával jednotvárný trávník roubený cestami, po kterých bruslí a běhají vystresovaní makléři, určitě dělá chybu. Central Park je totiž natolik rozsáhlý, že vtisknout mu jednolitou podobu je v současnosti pravděpodobně nad lidské síly, a asi o to vlastně stejně ani nikdo nestojí.
V parku tvořeném obdélníkem s rozměry 4 km x 800m proto dnes najdeme jak místa, kde se koncentrují především lidé se psi nebo ti, kdo si sem skutečně jdou zaběhat, tak i prostory určené pro návštěvníky, kteří hledají naprostý klid. Správa parku proto za tímto účelem mimo jiné vymezila 6 „klidových zón“, kde není povoleno věnovat se žádné činnosti, při které může vznikat hluk: vyhláška upravující chování v těchto oblastech například výslovně uvádí, že je v nich možné poslouchat na trávníku rádio pouze se sluchátky na uších.
Central Park není jen parkem tak, jak si jej nejčastěji představujeme, tedy místem se zelení a lavičkami. I když jak stromy, tak i lavičky můžeme do značné míry považovat za jeho páteř. Uvádí se, že v celém parku je více než 26000 stromů, z toho asi 1700 amerických jilmů. Laviček je na celém území areálu 7000. Kdybychom je všechny dali za sebe, měřily by asi 7 mil. Dodejme ještě, že ti, kteří si Central Park oblíbili, mohou některou z jeho laviček symbolicky adoptovat, a podpořit tak údržbu parku.
Součástí celého areálu je totiž kromě několika restaurací, mnoha dětských hřišť a sportovišť také například plavecký bazén, ZOO nebo kluziště.
Velké oblibě se také možnost uspořádat svatbu přímo v samotném parku. Pro tento účel je v něm zřízen speciální amfiteátr, ve kterém je možné na svatbu pozvat až sto hostů. Kvůli mimořádnému zájmu je ale nutné se nejprve přihlásit pomocí formuláře a s dostatečným předstihem vybrat přesné místo a čas. Ale také zaplatit stanovený poplatek, který v současné době činí čtyři sta dolarů.
Opera, Elton John, tučňáci
Central Park je kromě dlouhých procházek, posedávání na lavičkách a sportování také místem, kde se pravidelně pořádají mnohé kulturní události. Tradiční divadelní představení a koncerty nejrůznějších žánrů se postupně staly neodmyslitelnou součástí koloritu těchto plic New Yorku.
Pověstnou a velice oblíbenou událostí je například cyklus „Shakespeare in the Park“, každoroční přehlídka nejznámějších her tohoto světoznámého dramatika, v podání herců New York Public Theater. Tato představení se odehrávají ve vyhledávaném zahradním divadle Delacorte Theater.
Stejně tak k létu v Central Parku již neodmyslitelně patří hudební program s názvem Summerstage, pod jehož hlavičkou se dosud představilo mnoho známých jmen, za všechny uveďme třeba Carlose Santanu. Na své si zde ale přijdou také milovníci vážné hudby: každý rok do Central Park přichází například členové New Yorské filharmonie a opery, aby zde vystoupili pod širým nebem v Great Lawn.
Zkrátka ovšem v žádném případě nemusí přijít ani ti, kdo do New Yorku zavítají mimo dobu konání těchto pravidelných setkání. Poměrně často se zde pořádají venkovní hudební koncerty i při jiných příležitostech. Takto zde už vystoupil třeba Paul Simon nebo Elton John.
Hudba a divadlo ale samozřejmě nejsou jediným způsobem, jak lze v Central Parku trávit svůj volný čas. Jedním z nejoblíbenějších míst pro výlety rodin s dětmi je určitě místní ZOO, která kromě obvyklého sledování více či méně exotických zvířat nabízí také různé vzdělávací programy pro děti, které se obvykle konají v Dětské ZOO.
Samotná ZOO je zde rozdělena do pavilonů , kde si lze prohlédnout třeba zvířata žijící za polárním kruhem – lední medvědy, tuleně a tučňáky, nebo také faunu typickou pro deštné pralesy zastoupenou mnoha papoušky a opicemi.
Pokud jde o možnosti, které park nabízí pro ty, kdo nejraději odpočívají při sportu, není potřeba chystat se pouze na ranní běhání kolem jezera, při kterém člověk míjí Newyorčany, kteří se pár desítek minut na to změní v zaneprázdněné finančníky a právníky. Možnosti sportovního vyžití zde má na starosti North Meadow Recreation Center, které spravuje všechna hřiště na basketball, pro Čechy možná zažitější házenou, ale také tenisové kurty. Těm, kteří chtějí i ve sportu zažít chuť ryzí Ameriky potom můžeme doporučit návštěvu některého z 26 baseballových hřišť.
Dobře známým obrazem ze zimního New Yorku je také bruslení v Central Parku. Za tím je možné vyrazit na Wollmanovo nebo Laskerovo kluziště.