Na celé planetě se už několik dekád vážně řeší hrozba vyčerpání neobnovitelných zdrojů energie. Mezi ně patří fosilní paliva (nafta) nebo třeba uhlí, jedná se tedy o zdroje, které jsou v lidském časovém měřítku vyčerpatelné. Proto různě vznikají elektrárny, které využívají obnovitelné zdroje, které jsou naopak nevyčerpatelné a jsou přirozeně obnovovány. Tady nechme mluvit zákon, který přímo říká v č. 165/2012 Sb., § 2, odrážka a), že obnovitelné nefosilní přírodní zdroje energie jsou: „(…) energie větru, energie slunečního záření, geotermální energie, energie vody, energie půdy, energie vzduchu, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu z čistíren odpadních vod a energie bioplynu.“
Jak jsou využívány?
Česká republika se zapojuje různými formami do rozvoje obnovitelných zdrojů, zejména u nás stoupá podpora fotovoltaiky. Elektřina získávaná z obnovitelných zdrojů je podporována výhodnými kupními cenami nebo tzv. zelenými bonusy. Každý vlastník elektrárny si může sám zvolit, kterou z těchto výhod bude využívat. A vlastní fotovoltaickou elektrárnu si může na střechu pořídit každý vlastník nemovitosti, dokonce k ní může využít i dotaci Nová zelená úsporám.
Které obnovitelné zdroje známe:
- Sluneční (solární) energie: Nejrozšířenější zdroj, který se používá na přeměnu na elektrickou energii. Fotovoltaika je také nejvíce dostupná a v zemích, kde je hodně slunečního záření, je právem využívána nejvíce.
- Větrná energie: Už v minulosti byl vítr používán na přeměnu v energii, například pro plachetnice nebo větrné mlýny.
- Vodní energie: Nejčastěji se s ní pracuje ve vodních elektrárnách, kde je zachytávána z jakéhokoliv vodstva a přeměňována na elektřinu.
- Biopaliva: Jsou získávána formou sloučenin uhlíku z živých organismů.
- Geotermální energie: Je získávána přímo z nitra planety, konkrétně z horkého magmatu pod povrchem země. U nás se moc nevyužívá, avšak na Islandu, kde je silná vulkanická činnost, je geotermální energie základem pro vytváření elektřiny a tepla.
- Energie přílivu: Při pohybu vodních mas můžeme využívat energii přílivu, v našich končinách však není dostupná.
Domácí elektrárna
Pokud nechcete být závislí na (mnohdy) nespolehlivém dodavateli elektřiny a navíc se chcete zbavit stále dražších záloh, můžete si vlastní fotovoltaickou elektrárnu pořídit. Nemusíte se bát výpadků proudu, získanou energii navíc můžete ukládat do baterií a využívat ji v době, kdy bude slunečního záření nedostatek. Stanete se tak ve svém domě nebo na chatě či chalupě absolutně nezávislými a protože budete využívat obnovitelné zdroje, budete navíc dělat něco i pro planetu, která spalováním fosilních paliv trpí. Fotovoltaika navíc nemusí vytvářet jen energii elektrickou, je možné s ní dokonce v zimních měsících i vytápět prostory nebo ji využívat pro ohřev vody. Počáteční vklad je sice trochu vyšší, ale uvidíte, že brzy vám vaše peněženka poděkuje.