Aromaterapie aneb vůně léčí

aroma
Aromaterapie je přírodní léčebná metoda, která využívá sílu a působení koncentrovaných éterických (esenciálních) olejů a jejich složek. Tato metoda je považována za „univerzálního léčitele“, neboť působí na duševní i fyzickou stránku organismu. Aromaterapeuté nevybírají oleje podle toho, jak voní, ale podle účinných složek, které obsahují. Získávají se z květů, listů či plodů, většinou procesem destilace nebo lisováním. Mnohé z esenciálních olejů mají antivirové, antibakteriální, antimykotické a protiparazitické vlastnosti. Pokud jsou oleje aplikovány správně, nemají žádné škodlivé vedlejší účinky. Již naši dávní předci věděli, že s pomocí rostlinných silic se dá také léčit a pomáhat. Nejrozšířenější byla v Číně a na blízkém východě, ale kupodivu i u nás. Vzpomeňme jen vonné váčky (škapulíře) plné sušených aromatických bylin, které si naši předkové zavěšovali na krk Počátkem minulého století se francouzský vědec a chemik, Gattefose, začal touto problematikou zabývat a vlastně jí dal jméno – aromaterapie. Moderní věda současnosti prokázala, že pravá přírodní silice stimuluje naše tělo i mysl a přinejmenším umí uvést pacienta do psychické pohody.

Esenciální oleje – pro každou část lidského těla 

Cílem aromaterapie je posílení celkové přirozené imunity organismu. Oleje s obsahem silic jsou velmi oblíbenou skupinou olejů – působí blahodárně na dýchací ústrojí, což oceníme při častějších výskytech chřipkových onemocnění. Mezi nejčastější prostředky léčby a aplikace éterických olejů patří masáže, inhalace, koupele, aromalampy, obklady, zábaly apod. Lze je tedy použít dvěma základními způsoby a to: inhalací a zevně.

Inhalace éterických olejů 

Velmi oblíbené jsou aromalampy.  Kromě příjemné dekorace tento doplněk úžasně provoní byt, podle zvolené vůně navodí určitou atmosféru, povzbudí smysly, pomůže při nemoci, zbaví vás stresu či počátku migrény. Obvykle postačí nakapat do aromalampy 2-3 kapky oleje, avšak následujte raději doporučení výrobce. Voda s olejem se nad čajovou svíčkou zahřívá a uvolňuje se nádherná vůně a silice, které přes nos stimulují tělo i duši.

Zevní použití olejů 

Pokud se rozhodnete pro koupele, nešetřete a opravdu si kupte kvalitní olej. Potěšíte nejen vaše smysly, ale i pokožku. Podle zvolené vůně se tělo i mysl uklidní, uvolní nebo naopak vzpruží a povzbudí. Luxusem všeho toho čichání je aromamasáž. Zkušený masér nebo masérka aromamasáže zvládají dnes už vcelku dobře. Jsou schopni vám poradit a aplikovat takovou esenci, která vám bude přesně „sedět.

aroma1

Inspirace: přehled vybraných rostlinných silic a jejich použití

Levandule – trpíte-li častými bolestmi hlavy a migrény, pomůže vám přímá aplikace tohoto oleje na čelo a spánky. Pokud olej přidáte do aromalampy napomáhá uvolnění a relaxaci.

Eukalypt a borovice – oleje s nimiž dosáhnete uvolnění při nachlazení, uvolňují horní cesty dýchací a ulehčují dýchání. Meduňka – má výrazné zklidňující účinky a pomáhá při nespavosti

Hřebíček – má mírné znecitlivující účinky při bolestech např. svalů a kloubů.


Rozmarýn a skořice
 – povzbuzují organismus a odstraňují pocit únavy a vyčerpání. Skořice má i jisté afrodiziakální účinky.

Kaštanová koupel – je výborná po fyzické námaze, únavě a při bolestech končetin. Působí protizánětlivě, tlumí a odstraňuje otoky a napomáhá prokrvení končetin.

TeaTree olej – je získáván z australského čajovníku a má výrazné antiseptické a protizánětlivé účinky, tím zlepšuje stav pokožky a sliznic.

Vanilka – je od pradávna známá jako výborné afrodiziakum.

V kategorii: Zajímavosti Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména
Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.