Jak malovat na sklo

V dnešní moderní době si v obchodech můžete koupit vše, na co si vzpomenete. Ruční práce ale se stávají stále více oceňovány a praktikovány. Vždyť ono vlastnoručně vyrobená věc může člověku udělat mnohem větší radost než koupená. Navíc do ručních prací se může zapojit celá rodina. Od úplně nejmenších dětí až po prarodiče. Velmi oblíbenou technikou je malování barvičkami na sklo.

Při této technice nemusíte umět ani moc malovat, existují všemožné šablonky, podle kterých uděláte hotová umělecká díla. Základní tvary umí namalovat každý, s těmi si dostatečně vystačíte. Nebudete potřebovat znalost žádných technik ani materiálů. V jednoduchosti je přeci krása a vy budete mít možnost popustit uzdu své fantazii.

Nyní se můžeme společně podívat, jak na to.

Co budete potřebovat?

Barvy

Barvičky na sklo nejsou jen jedny, ale více druhů. Stačí teda, abyste si našli ty svoje oblíbené, které budou vyhovovat právě Vám. Jedním druhem jsou slupovací gelové barvy. Barvičky jsou v tubách, ze kterých se přímo nanáší. Na tubě je špička, abyste mohli vytvořit tenkou linku. Barvičky se nanáší na fólii. Následně se nechají zaschnout. Fólie je většinou průhledná, a proto si pod ni můžete dát šablonku, podle které vytvoříte krásné obrázky. Jakmile jsou barvičky zaschnuté, většinou se tak stane do následujícího dne, můžete je odstranit z fólie jednoduchým sloupnutím. Následně obrázek umístěte na okno nebo zrcadlo. Obrázky se mohou opakovaně slupovat. Na okně nezůstávají natrvalo. Tato technika se slupovacími barvami patří mezi nejoblíbenější a také mezi nejčastěji praktikovanými. Dovedou s nimi pracovat totiž i úplně malé děti, samozřejmě s malou pomocí dospělých.

Tyto barvičky, které se dají slupovat, ovšem nejsou ty pravé barvy na sklo. Skutečné barvy na sklo se dělí do dvou kategorií, a to na vodou ředitelné nebo ředidlem ředitelné barvy. Barvy, které se dají ředit vodou, se dále dělí do dalších dvou kategorií, a to na vypalovací a nevypalovací.

Vypalování barev zapříčiní to, že se barvy do materiálu zafixují. Nemusíte si k tomu pořizovat nějakou drahou speciální pec, postačí klasická kuchyňská, kde můžete nastavit teplotu alespoň 160 °C. Dobře si ale rozmyslete, na jaký materiál budete barvy aplikovat. Je totiž nutné, aby předmět vydržel vysoký žár z trouby. Takto vypálené předměty jsou stálé a neponičí se. Můžete si tak vytvořit vlastní originální servis, nebo sadu sklenic.

Technika s barvičkami, které se nevpalují je obdobná. Barvy musíte nechat dlouho na vzduchu schnout, aby se dostatečně zafixovaly. To může trvat až několik dnů. Touto technikou je lepší vyrábět pouze dekorace. Předměty denního používání, jako jsou hrníčky, by nemusely dlouho vydržet. Při častém mytí je možné, že se barva začne slupovat. Musíte-li ovšem již předmět omýt, čiňte tak studenou vodou. Horká voda by mohla mít špatné účinky na předměty.

Ředidlem ředitelné barvy jsou poměrně náročnější a nejsou v žádném případě vhodné pro děti, které by mohly ředidlo požít nebo se ho nadýchat. Tuto techniku nevolte v případě, že jste začátečníci.

Potřeby

V případě slupovacích barev nebudete potřebovat žádné speciální pomůcky. Postačí pouze fólie. Můžete využít také klasické euro obaly. Dále jen barvičky, popřípadě nějakou předlohu. Ty se dají najít i na internetu. Slupovací barvičky vytvoří krásné dekorace například na Vánoce nebo Velikonoce. Slupovací barvičky není problém sehnat. Mají je ve všech specializovaných prodejnách pro výtvarníky, ale i v běžných papírnictvích, někdy dokonce i v supermarketech. Na ostatní barvy budete potřebovat štětec, samozřejmě hadřík, vodu, případně ředidlo. Samozřejmě podle typu barev. Tyto barvy se prodávají již ve specializovaných prodejnách pro výtvarníky.

Jak postupovat?

V první řadě si najděte dostatek času pro své výtvarné tvoření. Vyberte vhodné místo, kde nic neupatláte nebo nezašpiníte. Připravte si všechny pomůcky, ať je nemusíte později hledat. Nyní se dejte do tvoření.

Jako první si nakreslete konturu. Ta bývá nejčastěji černá, ale může být i zlatá, stříbrná, či měděná. Snažte se, aby kontura byla co nejtenčí a perfektně rovná. Je jasné, že na první pokus se Vám to nemusí povést, ale chvilka tréninku a i vy nakreslíte dokonale rovnou linku. Kontura se dělá proto, aby se barvičky nerozpustily do sebe.

Pokud si nejste jistí svými malířskými dovednostmi, můžete využít řadu šablon. K těmto účelům se hodí i dětské omalovánky, které se budou líbit zvláště dětem. Fantazii se meze nekladou, a pokud vymyslíte vlastní šablony, tím bude jen hotový výtvor originální.

Konturu nechte zaschnout. Schne poměrně rychle, a tak nemusíte dlouho čekat. Jakmile je zaschnutá, můžete začít s vybarvováním. Slupovací barvy se nanáší přímo z tuby. Ty, které nejdou sloupnout, se nanáší štětcem. Jednotlivé barvy můžete míchat a tak si vytvářet vlastní paletu barev. S každým typem barev se pracuje malinko odlišně, proto je nejlepší si vše sám vyzkoušet. Jen tak zjistíte, které barvy jsou pro Vás ty nejvhodnější. Hotový obrázek nechte dostatečně proschnout. Opět se doba liší podle typu barev.

Jako úplným začátečníkům se doporučují slupovací barvy, se kterými je práce mnohem lehčí. Ale záleží také na výtvarném umu, či na tom, na co si vlastně troufáte.

V kategorii: Jak na to, Volný čas

Mohlo by Vás zajímat:

Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.