Jak se zbavit vší? Co s tím?

Veš je parazit, který umí pořádně potrápit. Není sice moc nebezpečný a lidský život neohrozí, ale pokud se v domácnosti objeví, velmi snadno ji dovede obrátit vzhůru nohama. Biologie nás učí, že máme tři druhy vší. Za prvé je to klasická Veš dětská, tu všichni dobře známe a téměř každý se s ní setkal osobně. Další v pořadí je Veš muňka, která sice děti netrápí, za to si dovede vychutnat dospělé. Usazuje se totiž na chlupech genitálií a v podpaží. Posledním druhem je Veš šatní, kterou najdeme v prádlech a v botách. Poslední jmenovaná se naštěstí v našich krajích nevyskytuje, objevuje se v Africe a v Jižní a Střední Americe. Na člověka se přisává jen ve chvíli, když potřebuje krev pro svou výživu. Je častým přenašečem skvrnitého tyfu. Jedinou ochranou je vyvařit prádlo při bodu varu.

Je však přednější znát charakteristiku a zejména kroky pro hubení v případě vší, které se u nás vyskytují.

Veš muňka

Výše již bylo napsáno, že místem výskytu této otravné potvůrky je ochlupení genitálií a podpaží. Drží se v oblasti řitního otvoru, může být ve vousech, dokonce v obočí. Každý určitě slyšel lidové označení filcky. Nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk, mohou se také šířit kvůli nedostatečné hygieně v hotelech (mohou zůstat na ložním prádle po předchozím návštěvníkovi). Dospělci tohoto tvora sají krev, koušou – to způsobuje jednak nepříjemné svědění, mohou se však objevit i krvavé stopy na prádle, hnisavé rány, u citlivějších jedinců také ekzémy a strupy. Proti tomuto parazitovi se bránit konkrétními přípravky, při akutním problému, anebo jako prevence existuje dnes moderní a oblíbené vyholování inkriminovaných oblastí.

Veš dětská

Veš dětská je nejčastěji se vyskytujícím druhem i nás. Postihuje zejména děti. Velmi snadno se šíří ve školkách a školách. Dítě ani nemusí tušit, že má vši, protože o jejich existenci nic netuší. Jen ho úporně svědí pokožka hlavy a musí se neustále škrábat. Často je nevrlé a málo spí. Je to proto, že vši nejraději koušou a sají právě v noci.

Je chybné tvrdit, že vši jsou důsledkem nedostatečné hygieny. Chodí-li vaše ratolest do mateřské školy, kdy je každý den v kontaktu se svými vrstevníky a to často v intimní blízkosti (spí s nimi v jedné místnost atd.) vši velmi jednoduše přeskočí a začnou se množit na novém teritoriu. Často si děti vši přivezou z letního tábora.

Proč veš dětská

Název je jasný, tento druh vši si rád kousne do pokožky hlavy dětí. Jejich kůže je mladá, měkká a dobře živená. Vši se na ní dobře udrží, lépe než u dospělého, a je pro ně také mnohem chutnější. Vrátí-li se váš potomek ze školy s tím, že se objevily vši, je potřeba jim důkladně prohlédnout vlasy. Objevíte-li alespoň nakladená vajíčka, je nutné zahájit rychlý protiútok.

Co vše je potřeba mít?

Hřeben

Nejhodnější je klasický, s hustě posazenými zuby. Pokud takový nemáte, je nutné urychleně alespoň jeden koupit. Také je třeba zdůraznit, že tento hřeben bude výhradně určen na boj proti vším. Až bude boj zažehnán, je možné hřeben – raději několikrát po sobě – očistit a pak už jej je možné používat i normálně. Ale jestli si chcete být skutečně jistí, raději ho vyhoďte. Není to nic, co by vás mělo zruinovat.

Speciální šampon na vši

Bez cíleného šampónu, který pořídíte nejlépe v lékárně, není boj proti vším možný. Tyto šampóny se snadno aplikují a velmi účinně a snadno vši hubí.

Ručník

Další důležitou pomůckou je i ručník. Po akci je důležité jej pořádně vyprat, nebo rovnou vyhodit – proto doporučujeme použít nějaký starší kus. Do styku s ručníkem přijdou sice jen mrtvé vši, ale jeden nikdy neví.

Jak se vší zbavit

A nyní vzhůru do akce. Místem činu by pokud možno měl být dvorek, případně balkón. Při nepřízni počasí je možné se uchýlit i do koupelny, zde je ale vhodné odstranit všechny ručníky a koberečky. Bude se tak lépe uklízet.

Vyčesat

Napřed je třeba vši vyčesat hustým hřebenem. Poté je třeba hlavu dítěte umýt a použít speciální šampon proti vším. Ten necháte chvíli působit a poté mrtvé vši vymyjete. Jsou-li mrtvé, samy se pouští kůže, takže dolů by měly jít bez větších obtíží. Některé přípravky jsou určeny pro suché vlasy. Záleží na vás, pro co se rozhodnete, nechte si třeba poradit od pracovníků lékárny.

Druhý den po akci vlasy zkontrolujte. Pokud objevíte další vši, znovu celou proceduru zopakujte. Nezapomeňte také zkontrolovat vlasy i ostatním dětem a rodinným příslušníkům.

Oholit, použít slivovici

Účinnou metodou je dítěti ostříhat vlasy dohola. Je-li léto a jedná-li se o chlapce, neměl by to být takový problém, ale stříhat do hola vlásky malé princezničky – to je nepřípustné. Rozhodně není nutné stříhat, jen je třeba každý den vlásky zkontrolovat. Další babskou radou je použít slivovice. Houbičkou nanesete slivovici na pokožku hlavy a zabalíte vlasy do igelitu. Necháte nějaký čas působit a pak řádně smyjete. Toto je ale trik až poslední záchrany. Slivovice totiž může na pokožku hlavy působit velmi agresivně.

V kategorii: Jak na to, Zdraví

Mohlo by Vás zajímat:

Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména Zjistěte, kdy slaví svátek různá jména
Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu? Jak vybrat příslušenství pro domovní čistírnu?
Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence

Komentáře k článku "Jak se zbavit vší? Co s tím?"

  1. Eliška Loukotová napsal:

    Já mám dobrou zkušenost s Liquidem Forte. Mé dcerce pomohlo rychle od hlavičky plné vší. V balení je i hřeben, kterým se vši dobře vyčesávají.

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.