Jak zvládnout péči o domácí akvárium

Rybičky mohou být nejenom koníčkem, ale i dekorací v domácnosti. Malinké rybičky, někdy exotických barev a tvarů miluje snad každý. Pohled na krásné akvárium může mít blahodárné účinky na lidský organismus, dá se při nich výborně relaxovat a člověk si pročistí hlavu od každodenních myšlenek. Nevýhodou malých pokladů je to, že se k nim nemůžete přitulit, jako třeba k pejskovi nebo kočičce. Ale i tak si s nimi můžete povídat, případně je pozorovat. Na první pohled se zdá akvaristika být jako celkem nenáročný koníček, který zvládne každý. Proto se akvária plná rybiček často objevují jako vánoční dárky pro děti. Dojem ale může klamat a vy se nenechte nachytat. Akvaristika je téměř věda. Společně se můžeme nyní podívat na ty nejdůležitější prvky.

Jestli jste se nikdy nesetkali s chovem rybiček, bude to pro Vás velkou novinkou. A sami budete překvapeni, kolik starostí rybičky způsobují. Nejedná se totiž jen o krmení rybiček. Akvaristika skrývá mnohá úskalí, která jako chovatel budete muset překonávat.

Jak se starat o akvarijní filtr

Rybičky potřebují každodenní péči v podobě krmení. V obchodech se dají koupit různé druhy krmení. Nejčastěji se používají sušené krmivo, červi, nitěnky a podobně. Částečky z potravy, které rybičky nesní, mají vliv na výkon filtru, protože jej zanáší a ucpávají. Filtr funguje na principu, že nasává špinavou vodu, filtruje ji a opětovně vypouští čistou. Voda je také okysličována. Správnou funkčnost filtru můžete ovlivnit sami, právě pravidelným čištěním. Filtr by se měl čistit pravidelně a to minimálně jednou za dva týdny. Pokud tak nečiníte, tak minimálně jednou za měsíc by to mělo být samozřejmostí. Nedochází-li k pravidelnému čištění, tak se nemůžete divit, že filtr nefunguje tak jak má. Čištění není nijak složitý proces. Filtr je nutné vypojit z elektriky a důkladně rozebrat na jednotlivé díly. Každý díl pod tekoucí čistou vodou opláchněte. Následně filtr pročistěte štětkou a vytřete do sucha hadříkem nebo ubrouskem. Filtr bude pokryt takovým slizem, případně řasami. Tyto nečistoty je nutné odstranit. Hlavní částí filtru je houbička, která zachybuje veškeré nečistoty, jako jsou zbytky potravy, řasy, exkrementy a jiné nečistoty, které se v akváriu vyskytují. Tato houbička musí být dokonale očištěna. Jakmile je čistá ona, je čistý i celý filtr.

Péče o akvárium

Akvaristika je velmi příjemným koníčkem, ale i ona si žádá pravidelnou péči. Bez akvária to prostě nejde. A jistě mi dáte za pravdu, že zakalené a špinavé akvárium je to nejhorší, co můžete vidět. Je jasné, že když v akváriu žijí živočichové, že se časem zanese. Proto je nutná jeho pravidelná údržba. Netýká s to jen výměny vody, ale také pořádného pročištění skla. Celková očista akvária by se měla provádět alespoň jednou měsíčně. Někdy je možné i dříve. Ono to za chvilku poznáte sami. Závisí to hned na několika faktorech, jako je krmení, počet rybiček v akváriu, množství rostlin v akváriu a podobně.

Před samotným čištěním je nutné vylovit všechny rybičky, které jsou v akváriu a dát je do nějaké provizorní nádoby, případně kýble s vodou. Nyní můžete z akvária odčerpat veškerou vodu. Někteří lidé nevyměňují vodu v celém akváriu, ale například jen polovinu vody. V každém případě je lepší odčerpat většinu vody. V případě, že vyměňujete jen asi polovinu vody, můžete rybičky nechat v akváriu. Voda se odčerpává hadicí. Pozor si dejte v případě, že v akváriu necháváte rybičky, aby nevklouzly do hadice, která by je vysála. Odčerpávejte vodu co nejpomaleji a dbejte na to, aby hadice byla na samém dnu. Jednou za čas je dobré pořádně opláchnout i kamínky, které jsou na spodu akvária, kameny, jeskyně nebo jiné dekorace, které máte v akváriu. Můžete použít i speciální přípravky na odstranění vodního kamene ze skla. Jakmile budete opětovně napouštět vodu do nádoby, dbejte opět na pomalém napouštění, a by při tom byla hadička u dna.

Doplňkem akvária jsou samozřejmě i rostliny. Na těch se usazuje dostatek řas také, tak je nutné i je občas pořádně propláchnout. Rybičky mají rády tyto rostlinky, hledají v nich úkryt a útočiště, proto je nezapomeňte do svého akvária pořídit. Ovšem pozor na to, aby rostlinek nebylo v akváriu příliš. Je totiž možné, že by se rybičky do nich mohly zamotat a uhynout. Proto i zde platí pravidlo, všeho s mírou.

Šneci v akváriu

Kromě rostlinek se mohou v akváriu přemnožit šnečci. Nejdříve jste rádi, že se jim u Vás dobře daří, ale jakmile jich začíná být více než rybiček, a v akváriu už ryby téměř zanikly při pohledu na šneky, názor jistě změníte. Co se množení týče, jsou šneci neobyčejně rychlí. Než se stačíte vzpamatovat, máte jich plné akvárium. Mnozí lidé si myslí, že šneci čistí skla akvária. Bohužel tato mylná domněnka mnohé lidi mate. Plné akvárium šneků nechce mít přeci nikdo. Proto se snažte každého přebytečného jedince ihned dávat pryč z akvária. Nemusíte je hned likvidovat splachováním do záchodu, stačí, když je odnesete do nejbližšího rybníka, případně do menší říčky. Je dost pravděpodobné, že šnečci ani tady nepřežijí, ale alespoň vy se nemusíte cítit jako vrazi.

Rybičky jsou dost náchylné na různé nemoci. Někdy je těžké nemoc odhalit a rozpoznat. Pořiďte si alespoň jednu chovatelskou příručku, která Vám o nemoci rybiček ledacos napoví. Bohužel je nutné konstatovat, že léčba rybiček se ve většině případů nepraktikuje. Je teda nutné přečkat, zda se z toho dostane rybička sama nebo uhyne.

Jako správný chovatel je nutné mít doma nějakou odbornou literaturu, která poradí v případě, že si nebudete vědět rady sami. O kvalitě literatury se můžete poradit v akvaristice, kde tuto knihy někdy i prodávají. Troufám si říct, že mnohé čtenáře tento článek nalákal na nového zajímavého koníčka, kterým akvaristika rozhodně je. Je pravda, že to není jen o relaxuj s pohledu na nádherné akvárium, ale i poctivé a pečlivé práce. Ale řekněme si to upřímně, které zvířátko nepotřebuje žádnou péči? Žádnou. O všechny živé tvory je nutné se pravidelně starat. Oni Vám to oplatí.

V kategorii: Jak na to, Volný čas

Mohlo by Vás zajímat:

Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou Jak vybrat stan pro pěší toulky přírodou
Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence Zdravé ryby v jezírku? Základem je prevence
ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ ROZHOVOR S LÉČITELEM – DAR ZDRAVÍ JAKO POSLÁNÍ
Teambuilding v Action Parku Praha Teambuilding v Action Parku Praha

Přidat komentář

Odeslat komentář

© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.