Vánoční svátky jsou již za námi, nový rok před námi a stejně jako každý předchozí rok přemýšlíme nad tím, jaké Novoroční předsevzetí si letos dáme. Volit standardní jako většina ostatních nechceme, protože do fitness centra z časových důvodů přestaneme chodit v prvním únorovém týdnu, plavat na začátku března a běhat po vyvrknutém kotníku. Jak přemýšlíme nad tím správným tématem, které by nám vydrželo přinejmenším do září téhož roku, zesílíme televizní reklamu, kde reportér hovoří o způsobech zajištění na stáří.
A máme to, naše nové Novoroční předsevzetí zní „Jak se nejvýhodněji zajistit na stáří?“. Posloucháme televizní pořad dál a postupně se dozvídáme o jednotlivých možnostech, které máme.
Reportér hovoří o tom, že v dřívějších dobách se lidé nejčastěji zaopatřovali na stáří velkou rodinou, kde děti podporovali své rodiče a umožnili jim důstojné dožití. V nedávné době tuto péči, ač neplánovaně, částečně převzal stát v podobě starobních důchodů.
V dnešní době, by se zejména mladší ročníky neměli příliš spoléhat na starobní důchod jako jediný zdroj příjmu, ale měli by svůj příjem po odchodu do důchodu diverzifikovat.
Diverzifikace příjmů v důchodu
Nejčastěji se hovoří o tom, že by si mladý člověk kolem 30 let, měl stranou dávat 10 až 15 % svého příjmu. Otázkou ovšem zůstává, jak tyto peníze investovat, abychom je co nejvíce zhodnotili a v době, až je budeme potřebovat, je mohli čerpat a zachovali si naši životní úroveň jako v produktivním věku?
Investiční možnosti
Průměrná výše starobního důchodu v roce 2013 dosahovala přibližně 55 % průměrné čisté mzdy. Přičemž trend ve vyplácené výši důchodu je z dlouhodobého hlediska klesající, tzn. za několik let může a pravděpodobně bude výše důchodu činit 40% nebo i méně procent čisté mzdy.
Měli bychom tedy přemýšlet nad tím, jak tento pokles příjmů vyvážit. Pro naše plánování bychom měli uvažovat průměrnou (v současné době) délku dožití 20 let ve starobním důchodu.
Investovat můžeme do:
- zlata a jiných komodity,
- penzijních fondů,
- stavebního spoření,
- životní pojištění,
- dluhopisů,
- termínovaných vkladů,
- nákupu nemovitosti,
- otevřených podílových fondů,
- fondů životního cyklu,
- nebo můžeme aktivně investovat na burze.
Současný finanční trh nabízí nepřeberné možnosti investování, které jednotlivě probereme a porovnáme jejich výhody a nevýhody vzhledem k našemu cíli se jimi zajistit na stáří.