Kefalonie je největším ostrovem v Jónském souostroví a šestým největším ostrovem Řecka. Jeho rozloha činí 780 km2 a má přibližně 42 000 obyvatel. Ostrov leží u severozápadní části Řecka pod ostrovy Korfu a Lefkada. Svým tvarem připomíná skákající žábu. Název pochází z řeckého slova „kefali“, což znamená „hlava“. Ostrov totiž býval správním a obchodním centrem oblasti. Pojmenování ostrova však může mít také původ v mytologii. Traduje se, že ostrov byl pojmenován na počest slavného vojevůdce a bojovníka Kefalose, právě názvem Kefalonie – Ostrov Kefalův.
Povrch ostrova je poměrně hornatý. Krajina je velmi rozmanitá. Od vysokých pohoří s bujnou vegetací, přes malebné zátoky s krásnými plážemi a tyrkysově modrým mořem, až po příkré svahy, pláně a údolí plné zeleně a barev. Na ostrově je ideální klima pro pěstování vinné révy, ze které se následně vyrábí proslulé víno zvané Robolla, akceptované jako kvalitní značka po celém světě. Také se zde pěstují olivy, pomeranče, fíky. Velmi rozvinuté je místní rybaření. Zdejší krajině dominuje pohoří Ainos, jehož nejvyšším vrcholem je hora Mega Soros, dosahující výšky 1 628 metrů nad mořem. Mega Soros je zároveň nejvyšší horou Jónského souostroví. Dříve se na její špičce tyčil svatostánek zasvěcený řeckému bohu Diovi, avšak vlivem vulkanické činnosti a četného zemětřesení ho zde dnes již nenajdete. Místní raritou je kefalonská jedle, která roste pouze na tomto místě.
Dalším místním přírodním úkazem je skála Kounopetra, což v překladu znamená „pohybující se kámen“. Tato skála se dříve v moři pravidelně pohybovala, a to od východu k západu na základě intenzity mořských vln. Její pohyb zastavilo zemětřesení v 50. letech minulého století. Za návštěvu stojí také místní jeskyně. Nejznámější je Drogarati (Dračí jeskyně), jejíž barevné krápníky tvoří nádhernou scenérii. Díky jedinečné akustice se zde pořádají i hudební koncerty. Další známou jeskyní je Melissani, jejíž lagunu lze projet na loďkách.
Hlavní město ostrova je Argostoli ležící v zálivu. Má přibližně 12 000 obyvatel. Je hlavním kulturním, obchodním, administrativním centrem a zároveň největším přístavem ostrova. Náměstí Plateia dominuje řada významných budov. Např. kostel sv. Spyridona, jednoho z oblíbených řeckých světců. Ojedinělý je také most Drapano, jenž spojuje dvě části města, a v blízkosti ležící památník Radikalu. Mnoho památek bylo během již zmiňovaného zemětřesení zničeno. Avšak podle starých nákresů se podařilo spoustu z nich znovu vystavět a zachovat tak původní ráz města. Vznikly zde však také nové, moderní budovy.
Druhý největším městem Kefalonie je Lixouri, ve kterém můžete navštívit muzeum z 19. století a také zbytky starověkého města Pali. Kouzelné jsou také místní vesničky. Mezi nejznámější z nich patří Metaxata. Tu proslavil především básník Bayron, který právě zde působil v letech 1823 až 1824.
Místní pláže jsou proslulé především svou křišťálově čistou vodou plné barevných odstínů. K nejznámějším patří Agia Efimia, Assos, Avithos, Kaminia, Lassi, Lixouri, Katelios, Kipourion, Lourdata, Myrtos, Makris Yalos, Lepeda, Petani, Platis Gialos, Poros, Sami, Svoronata, Zola a další. Pláž Skala se pyšní oceněním „modré vlajky“. Pláž Myrtos je u turistů oblíbená především díky dech beroucí barevné kombinaci bílých skal a tyrkysového moře.
Ostrov Kefalonie nabízí klidnou dovolenou v kombinaci se zábavou a příležitostným výletům.