I když samozřejmě ve většině propagačních materiálů najdete pasáže popisující místní muzea, výjimečnost zdejších obchodů a bohatý kulturní život, je ve skutečnosti každému jasné, proč je Miami vyhledávaným turistickým letoviskem. Stačí si vzpomenout na to, co lze uvidět na téměř kterékoliv z jeho fotografií. Bílý písek, čisté moře.
Miami si získalo svou oblibu právě kvůli dlouhým pásům pláží a podobě svého klimatu. A pokud jde o pláže, každý návštěvník má skutečně z čeho vybírat. Není přitom příliš podstatné, zda se chystá strávit svůj pohyb v některém z luxusních hotelových komplexů pár metrů od pobřeží, anebo jsou jeho nároky poněkud skromnější. Ošizen se z největší pravděpodobností nebude cítit ani jeden z nich.
Najdete zde totiž pláže určené jak pro klidněji strávenou dovolenou, na kterých je zvykem spíše se opalovat a polehávat, tak i místa kam pravidelně vyrážejí vyznavači nejrůznějších – nejen vodních – sportů. Můžete zde ale také natrefit třeba na úseky, kde se schází rybáři, a kam se proto bez obav může vypravit i ten, komu typický obrázek prázdninového letoviska příliš neříká.
Pláže
Podívejme se ale nyní na některá míst, které se zde těší největší oblibě. Jednou z nejznámějších a nejvyhledávanějších pláží na Miami Beach je v každém případě Bal Harbour Beach. Ta je častým cílem turistů ale i místních, které sem láká především běžecký chodník ukrytý ve stínu palem, který lemuje celou téměř dva kilometry dlouhou pláž. Kromě příznivců joggingu si zde na své přijdou třeba právě i rybáři: místem kde se schází je molo na konci severní části pláže.
Na Bal Harbour Beach nenajdete plavčíky ani sprchy, a pokud se sem chystáte vypravit autem, možná by se vám mohla hodit informace, že dostatečně velké parkoviště, samozřejmě placené, leží pod mostem Haulover Bridge.
Druhým významným místem soustavy pláží na Miami Beach je Cradon Park, rozkládající se v Key Biscayne. Jde o dlouhou, na téměř pět kilometrech pobřeží se rozkládající pláž svým vzhledem připomínající typickou lagunu. Zde už najdete silnější turistické zázemí.
Na celou pláž dohlíží plavčíci z charakteristických věží pobřeží hlídky, můžete si zde pronajmou některý model slunečníku, a najdete tady třeba také místo určené speciálně pro piknik. Cardon Park Beach proto často navštěvují rodiny s dětmi, pro které zde proto byly vybudovány hřiště, na kterých jsou bez problémů schopné strávit celý den.
South Beach: hlavní stan přímořského povalečství
Samotné Miami Beach můžeme rozdělit na tři části:Severní pláž, Střední pláž, a Jižní pláž. Právě o Jižní pláži se často mluví jako o vůbec nejlepší pláži na celé Floridě. Určitě ale nečekejte žádné místo, ze kterého by na vás dýchla netknutá divočina. V mnohém jde svou povahou naopak spíše o téměř městský prostor, což ale samozřejmě vůbec nemusí být na škodu.
Tepnou celé South Beach betonová promenáda, po které téměř nepřetržitě korzují davy procházejících se lidí, ale také běžců nebo bruslařů. Málokoho proto pravděpodobně překvapí, že zde na Ocean Drive najdete mnoho kaváren, ve kterých se můžete najíst stejně dobře jako v některé z restaurací v centru města.
South Beach je také pověstná svými luxusními hotelovými komplexy, jejichž budovy se rozkládají doslova pár metrů od pláže právě na Ocean Drive a Collins Avenue. Tyto areály představují pro mnoho turistů vrchol toho, co vůbec může Miami Beach svým návštěvníkům nabídnout.
Toto přesvědčení se také odráží v tom, nakolik jsou hotely během sezóny plné. Uděláte proto nejlépe, pokud si zde svůj pobyt rezervujete s dostatečným předstihem. Exkluzivní letoviska nicméně nejsou jedinou možností ubytování pro ty, kteří se rozhodli strávit na South Beach rovnou celou svou dovolenou. Lze si zde totiž také pronajmout některý z blízkých apartmánů za přece jenom o něco lidovější ceny.
Art Deco District: hurikán a architektura
Jakkoliv jsou písečné pláže a čisté moře vyhledávané, nejde o jedinou část Miami Beach, kterou byste zde během svého pobytu měli navštívit. Každoročně se zde totiž pořádá důležitý veletrh umění, a světovou proslulost si také získala zdejší architektura ve slohu Art Deco.
Ta je zde zastoupena celou čtvrtí, jež se do povědomí vžila pod možná trochu zbytečně nenápaditým názvem: Art Deco District, Čtvrť Art Deco. Najdete v ní nejrozsáhlejší soubor rekreační architektury dvacátých a třicátých let 20. století na světě. Art Deco District se proto také později po zásluze stala jednou z prvních památkově chráněných oblastí Spojených států, ve které najdeme architekturu tohoto období. Sloh Art Deco je dnešními historiky architektury označován především jako jeden z prvních stylů, jímž se architektura dvacátého století rozešla s tradicí charakteristickou pro předcházející roky.
V Miami Beach má dnes na starosti uchování této historické části města organizace Miami Design Preservation League, která v současnosti mimo jiné pořádá také prohlídky města, na kterých si spolu s průvodcem můžete prohlédnout ty nejdůležitější stavby, doplněné zasvěceným výkladem historických souvislostí jejich vzniku. Zároveň také nabízí zajímavou variantu tohoto okruhu pro ty, kteří neradi navštěvují významná místa ve skupinách: můžete si totiž za asi 20 dolarů půjčit ipod, a nepřijít tak ani o výklad, ani o své soukromí.
Během jeho poslechu se potom dozvíte třeba to, jak k tomu vlastně došlo, že v Miami Beach je možné najít tolik honosných art deco staveb ze stejného období. V roce 1926 na město zaútočil hurikán, a nakonec je také téměř celé zničil. Výsledkem této katastrofy potom bylo také to, že bohatí lidé, zvyklí zde trávit svou dovolenou, zatlačili na svoje stavbaře, kteří potom v nevídaně krátkém čase postavili jejich honosné vily a některé další budovy, které hurikán rovněž nepřečkaly.
Na důkaz nezdolnosti obyvatelů města zde potom byla většina budov postavena s nesrovnatelně honosnějším architektonickým zpracováním, které v historii Miami Beach nemělo obdoby. Což nejspíš platí dodnes.