Západní část Spojených států, pro nás zastoupená zejména dlouhým pásem pohoří Kordiler, pokrývajícím pruh území od Aljašky až po Mexiko, je co do jejího přírodního bohatství jednou z nejhodnotnějších částí Ameriky. Najdete zde ty nejpřísněji chráněné přírodní rezervace, v nichž žijí ty nejvzácnější druhy rostlin a zvířat.
Protože lze v této oblasti upozornit na skutečně nepřeberné množství turisticky zajímavých míst, nemůžeme zde zdaleka popsat ani třeba polovinu z nich. Rozhodli jsme se proto k pro někoho možná trochu barbarskému činu: budeme se věnovat jen třem národním parkům, které by si na své cestě po americkém Západu netroufl vynechat nikdo.
Yellowstone
Yellowstonský park je nejstarším a pravděpodobně nejoblíbenějším národním parkem na území Spojených států, který na svém území každoročně přivítá více než tři miliony návštěvníků. Byl založen roku 1872, a v současnosti je vyhlášen na území, jehož rozloha čítá téměř 9000 km2. Park je přístupný skrze pět bran, a můžete se v něm pohybovat na skoro šesti stech kilometrech zpevněných cest.
Yellowstone, rozkládající se na severozápadní hranici Wyomingu, si získal svou oblibu mezi cestovateli z celého světa zejména díky husté síti gejzírů, která jinde na světě nemá obdoby: můžete zde najít kolem 250 dosud aktivních gejzírů. Nejznámějším z nich je světově proslulý Old Faithul Geyser. Celé území Yellowstonského národního parku je vlastně vulkanického původu, což se pochopitelně odráží také na rázu zdejší krajiny.
Pohledem, který se postupem času stal pro tento národní park typickým, je proto termální pramen s průhledně čistou vodou, zpod jejíž hladiny vysvítají fantasticky zbarvené kolonie řas, které zde nachází ideální místo k životu.
Pokud patříte mezi ty, kdo v hodinách zeměpisu poslouchali pořádně, tak ale také víte, že termální útvary nejsou jedinou věcí, kvůli které sem proudí davy turistů. Tradičním cílem výletů je totiž také pompézní Grand Canyon, s jeho hloubkou dosahující 365 metrů. Výsledný dojem majestátnosti, navíc podtrhují vodopády Lower Falls.
Yellowstonský národní park ale není jen místem, kde můžete dlouhé hodiny sledovat fascinující podoby, kterých zde nabývají nejrůznější přírodní útvary. Jde také prostor, v němž se odehrává bohatý život horské divočiny. Tu zde pro pohled člověka obvykle reprezentují některé druhy, z nichž se postupně staly jakési zvířecí obdoby toho, čemu se v případě lidí říká živoucí legendy. Dodnes zde totiž žijí populace medvědů Grizzly, losů, a Amerického bizona.
Yosemite
Yosemitský národní park se může pochlubit tím, že téměř 95 % jeho rozlohy pokrývá skutečná divočina. Tato rozsáhlá plocha čítající něco přes 3000 km2 je domovem stovek druhů divokých zvířat a tisíců druhů rostlin. To je možná také jedním z důvodů, proč je Yosemite ze všech kalifornských parků ten nejvyhledávanější. Jakkoliv je rozsáhlý, raději proto během letní sezóny počítejte s tím, že místní kempy někdy bývají obsazené, a dokonce se může stát, že se na některých místech ocitnete v dopravní zácpě.
Nebojte se ale, že byste proto měli být ochuzeni o syrovou romantiku krajiny, kde má příroda navrch. Pěkně to ilustruje základní rada, kterou od místních obdrží každý návštěvník: nenechávat u sebe přes noc žádné jídlo a pití. Vše musí být v nedobytných plechových bednách, dostatečně vzdálených od místa vašeho noclehu. Medvědi si jsou totiž schopni v noci přijít pro váš proviant třeba i do uzamčeného automobilu. Dostat se do něj podle očitých svědků bez problémů zvládnou i bez klíčků.
Co se týče krajinných lákadel Yosemitského národního parku, na své si zde přijdou zejména návštěvníci, kteří mají slabost pro rozsáhlé skalní masivy a vodopády. Ideálním místem, odkud můžete přehlédnout hluboké Yosemitské údolí s jeho na pohled úzkým proudem řeky Merced, je vyhlídka z místa nazvaného Glacier point. Ta se nachází ve výšce přesahující dva tisíce metrů ad mořem, a jak již samotné jméno napovídá, je z výhledu, který nabízí, také dobře patrný způsob, kterým celé toto údolí vzniklo: ústupem dřívějšího mohutného ledovce.
Z tohoto místa lze stejně tak vidět další významný bod, jehož fotografie často představují jakousi výkladní skříň celého parku: vodopády Nevada Falls a Vernall Falls. Nejde přitom o jediné vodopády, které se zde staly terčem obdivu mnoha turistů. Neméně oblíbenými jsou totiž také Yosemitské vodopády, ke kterým je dobré se vypravit po návštěvě informačního centra, jež najdeme v Yosemite Village. Zde se mimo jiné také dozvíte, že Yosemitské vodopády jsou se svojí úctyhodnou výškou 739 metrů nejdelšími vodopády Spojených států.
Samozřejmě nejde o jediná místa, která zde má cenu během svého pobytu navštívit. Hustá síť skládající se zhruba dvanácti set turistických stezek totiž umožňují projít celou oblast skrz na skrz. A to jak ryzím dobrodruhům, kteří rádi šplhají po příkrých skalách, tak i těm, kteří raději dají přednost třeba rybaření v některé z horských bystřin.
Sequoia
Poslední park, o kterém bychom se rádi zmínili, jehož vynechání z cesty po americkém Západu by snad každý považoval ze hřích, je národní park Sequoia. Jeho hlavní turistickou atrakcí jsou jsou samozřejmě neuvěřitelně vysoké kmeny stromů, které celému parku daly jméno: sekvojí.
Rozlehlé háje tohoto obřího stromu najdeme roztroušené podél vlhkých svahů západní strany pohoří Sierra Nevada ve výšce mezi 1500 až 2000 metrů nad mořem. Jak jejich výška, dosahující až 100 metrů, tak i ostatní rozměry jako třeba šířka kmene jsou skutečně omračující.
V parku Sequoia proto najdete mnoho úzkých stezek vinoucích se mezi načervenalými těly těchto velikánů. Vydejte se po nich, a určitě snadno dospějete ke klidnému místu, kde můžete nikým nerušeni přemítat třeba nad tím, jestli vlastně mají Spojené státy svůj národní strom, a jak že se jmenuje.
Většinu návštěvníků tohoto parku celkem pochopitelně zajímají právě sekvoje. Ty nicméně na celém jeho území zabírají poměrně malou plochu. Většinu celé oblasti totiž pokrývají vysoké hory s mnoha kaňony, jezery a malebnými vodopády. Můžete zde proto například vystoupit na nejvyšší vrchol pohoří Sierra Nevada, který nese jméno Mount Whitney.
Součástí národního parku Sequoia je z poloviny také působivé údolí Kern Canyon, které najdete na jeho východní hranici, a které je také domovem dalších hájů sekvojí. Ty už ale do Sequoiy nepatří: spadají pod správu parku Kings Canyon.