Pojmem celulitida neboli pomerančová kůže se dnes zabývá většina žen ve vyspělých zemích. Uvádí se, že tímto problémem trpí až 90 procent žen.
Co je to celulitida
Celulitida je porucha ukládání tuků spočívající v tom, že tukové buňky prostupují uvolněnými tkáněmi a vytváří na kůži efekt dolíčků a hrbolků. Následkem celulitidy dochází k zvrásnění kůže a vzniku dolíčků, a to především v oblasti zadních stran stehen, vnitřních stran stehen, po stranách trupu, na břichu, hýždích či na zadní straně paží. Ve zvláštních případech může celulitida postihnout povrch kůže po celém těle.
Odborně je celulitida nazývána „lipohypertrofie“ nebo „dermatopannikulóza“.
Příčiny vzniku
Celulitida vzniká v důsledku hromadění tuků a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Faktory, které mohou vzniku celulitidy pomoci, jsou:
– ženské hormony (především estrogen, který změkčuje vazivo)
– užívání hormonální antikoncepce
– pohlaví (uspořádání podkožního vaziva u žen je jiné než u mužů)
– nadváha
– těhotenství
– puberta
– období přechodu
– stárnutí
– stres
– nedostatek pohybu
– kouření
– alkohol
– nedostatečný příjem tekutin
– špatné stravovací návyky
– opakované prochladnutí rizikových partií
– genetické dispozice
– špatná funkce lymfatického systému
Příznaky
Existují 4 stádia celulitidy:
- 1. stádium – příznaky celulitidy jsou patrné pouze při vytvoření tlaku na kůži
- 2. stádium – příznaky celulitidy jsou patrné i při napnutí svalů, sezení nebo na ostrém světle
- 3. stádium – příznaky celulitidy jsou patrné kdykoliv
- 4. stádium – rozsáhlé příznaky mohou být doprovázeny různými komplikace, např. otoky či bolestivostí
Celulitida se však netýká pouze starších žen a žen s nadváhou. Může postihovat i štíhlé dívky. A to především díky špatné funkci lymfatického systému. Nedostatečný mízní oběh totiž zapříčiňuje ukládání nadbytečné tekutiny a odpadových látek a toxinů do tkání.
Vyšetření
Celulitida je považována za kosmetický problém. Může však s sebou nést i zdravotní komplikace, jako např. poruchy kloubů, otoky, bolestivost, postižení mízního systému, náchylnost kůže k infekcím. Vysoké stádium rozvoje celulitidy může zapříčinit také vznik křečových žil, protože množící se tukové buňky utlačují a poškozují žíly.
Proto je dobré včas navštívit lékaře. Lékař může běžné vyšetření podpořit sonografickým vyšetřením nebo CT či magnetickou rezonancí. Léčbou celulitidy se zabývá obor lymfologie.
Léčba
Celulitidu lze jen stěží zcela vyléčit. Cílem léčby je proto alespoň zmírnění tvorby příznaků. Jde o velmi komplexní léčbu, jejímž základem je především stimulace lymfatického systému, správná životospráva a dostatečný pohyb.
Lymfatická drenáž
Tato technika přináší pozitivní výsledky v léčbě celulitidy. Tlakové působení na kůži postižených míst aktivuje podkožní lymfatický systém.
Kryoterapie
Pobytem v místnosti s minus 140 stupni se kůže stáhne a dosáhne tak prokrvení. Příznivé účinky má také sauna.
Užívání tablet, aplikace krémů
Na trhu je dnes celá řada přípravků na podporu odbourání celulitidy, ať už je to v podobě krémů či tablet. Je však potřeba zmínit, že samotné používání těchto přípravků celulitidu neodstraní.
Strava
Odstranění nadváhy je základním požadavkem, chcete-li se zbavit celulitidy. V jídelníčku by neměl chybět dostatek ovoce a zeleniny. Důležitý je pravidelný přísun tekutin. Omezte tučná jídla. Nepožívejte alkoholické a kofeinové nápoje, cukrovinky. Nekuřte. Vhodné je použití potravinových doplňků na odbourání antioxidantů v těle (např. pampeliška) nebo podstoupení detoxikace organismu.
Pravidelný pohyb
Ideální je středně intenzivní pohyb, při kterém dochází k postupnému navyšování tepové frekvence, např. aerobní cvičení, plavání, rychlejší chůze, rekreační běh, jízda na kole nebo tanec. Prokrvení napomůže také posilování rizikových partií jako jsou hýždě, břicho nebo dolní končetiny.