Poznejte nejteplejší místo na Zemi – Údolí smrti

Jsou lidé, kteří teplo milují. Naopak jsou i rakoví, kterým vysoké teploty nedělají vůbec dobře. Řadíte-li se do té první skupiny, existuje na světě místo, kde je nejvíce teplo. Teploměry v létě dosahují 47°C ve stínu, a ani v noci se tu neochladíte. Teplota neklesne pod 30°C. rekordní teplota, která zde byla naměřena v roce 1913 má hodnotu neuvěřitelných 56,7°C. A kam se vlastně máte vydat, přete-li si užít těch nejvyšších teplot? Stačí si koupit letenku do Spojených států Amerických, namířit si to směr Údolí smrti. Už si můžete vychutnávat teploty, které prohřejí i ty největší zmrzlíky. Zároveň se jedná o místo s minimálním výskytem srážek. Ročně se to pohybuje jen kolem 60 mm. V historii, v roce 1929 a v roce 1953 zde nezapršelo za celý rok ani jednou.

V originále se toto místo nazývá Death Valley, což v překladu znamená Údolí smrti. Místo leží ve státě Kalifornia. Ze slavného města hazardu, Las Vegas se tam dostanete za dvě hodinky jízdy autem. Již od roku 1994 je místo zaregistrováno jako národní park. Údolí smrti se stalo významným cílem mnoha milionů návštěvníků, kteří každoročně navštíví USA.

Skutečným skvostem je jezírko, kterého byste si normálně asi ani nevšimli, protože není nijak vzhledné. Velikostně je asi deset metrů široké a není jedovaté. Nazývá se Badwater. Jezírko se stalo domovem místního slimáka. Chemickým rozborem byste zjistili, že je jezírko plné chloridů a síranů. Velkou raritou je to, že jezero leží osmdesát šest metrů pod hladinou moře, čímž se stalo nejníže položeným místem na západní polokouli.

Zabriskie Point je dalším místem, které zde stojí za zhlédnutí. Právě odtud můžete obdivovat písečné duny. Scotty´s kastle je samozvaný hrad, který si nechal vybudovat chicagský makléř Albert Johnson, jako své pouštní útočiště. Stavba ovšem dostala jméno po Walteru Scottovi, který na stavbu dohlížel. Tento zvláštní člověk dokonce tvrdil, že stavba je jeho a je financována z tajného fondu. Dům je zpřístupněn veřejnosti a vše zůstalo původně zachováno, jako by zde ještě sám majitel žil. Ten bohužel roku 1948 zemřel. V domě si můžete prohlédnout například piano, které se ovládá dálkově nebo vnitřní vodopád.

Kráter Ubehebe, který vznikl následkem sopečné erupce je velmi zajímavou podívanou. Obdivovat můžete i petroglyfy na Mramorovém kaňonu. A ani to ještě není ze záhadných míst všechno. Mnohem podivněji působí jezero Racetrack Playa. Můžete zde naleznout sailins stones či sliding rocks. Že nevíte co to je? Jedná o tzv. plachtící kameny. Zvláštností je, že některé kamen mohou dosahovat váhy až tři sta kilogramů, ale mohou se pohybovat sami, bez jakékoliv pomoci lidí nebo zvířat. Důkazem těchto posunů jsou rýhy, které dosahují až několik stovek metrů a jsou dva centimetry hluboké. Dráhy nemusí být jen rovné. Různě se klikatí a mnohdy se i vrací zpět. Největší záhadou je to, jak to vlastně ty kameny dělají. Na tomto místě jich naleznete kolem dvou set a nikdo nedokáže spolehlivě tuto záhadu objasnit.

Vysvětlení je hned několik, ale nikdo neví, zda je vůbec nějaké správné. Většinou lidé věří moci přírodě. Například, zaprší-li, vytvoří se bahno, po kterém by se teoreticky kameny mohly posunovat. Jenže zde je malý háček, kameny by se měly kutálet, ale rýhy naznačují, že kameny se posouvají.

Gunther Kletetschka, což byl jeden z českých vědců se touto záhadou také zabýval. Přišel s teorií, že za vše může voda. Vysvětluje to tak, že voda během noci zmrzne a vytvoří pevný povrch. Jakmile během dne pak přitéká nová voda z hor, pevná krusta se i s kameny vyzdvihne nad terén. Tyto vzniklé ledové kry mohou plout. Voda se ale teplem začne pomalu vypařovat, a tak kameny začnou dělat v bahnitém povrchu rýhu. Čím míň ledu, tím je rýha hlubší a širší.

V kategorii: Cestování Tags: 

Mohlo by Vás zajímat:

Jak v Americe zbytečně nedráždit Jak v Americe zbytečně nedráždit
Jak si užít víkend v New Yorku Jak si užít víkend v New Yorku
Miami Beach – pláže a art deco Miami Beach – pláže a art deco
Národní parky západu USA – gejzíry, vodopády, sekvoje Národní parky západu USA – gejzíry, vodopády, sekvoje
© ExtraŽivot.cz. Všechna práva vyhrazena. Šíření jakéhokoliv obsahu bez povolení je zakázáno. XHTML / CSS Valid.
Design Theme Junkie.