Doba, kdy si člověk vystačil jen se svým mateřským jazykem, je už dávno pryč. Díky rozvoji v dopravě lidé hojně cestují, navíc v tuzemsku působí spousta zahraničních firem. Znalost alespoň jednoho cizího jazyka se tak stává nutností. To se sice hezky řekne, ale hůř provádí. Naprosto cizí jazyk se člověk nenaučí za pár dní, vždyť jen základy si osvojujeme mnohdy i celý život. Jestli si lámete hlavu s tím, jak se z těchto základů konečně posunout někam dál a cizí řeč si co nejlépe zažít, zkuste se řídit pěti základními radami:
- Motivace, základ úspěchu
Na první pohled nejjednodušší krok, na ten druhý už poněkud složitější. Abyste se mohli pustit do samotného učení cizího jazyka, musíte nejprve překonat svoji vlastní pohodlnost a naplno si říct, že se chcete něco nového naučit. Ovládnutí cizího jazyka je běh dlouhou trať, a když nebudete ochotni se do toho dlouhodobě aktivně pustit, tak to jednoduše nepůjde. Udržet si pevnou vůli a vzdát se kvůli učení třeba posezení s přáteli nebo relaxace není jednoduché, proto je třeba se celou dobu motivovat. Pokaždé, když toho budete mít plné zuby, si vzpomeňte, proč jste se do tak náročného úkolu pustili. Někdo se učí jazyk kvůli touze cestovat do cizích krajů, jiný kvůli získání lepší pracovní pozice, další třeba jen proto, aby si konečně mohl pustit nejnovější filmový trhák bez titulků. Ať už se učíte z jakéhokoliv důvodu, musíte si stále připomínat, jak váš život po ovládnutí cizího jazyka posune vpřed.
- Časté učení a na mnoho způsobů
Zkuste si uvědomit, v kolika formách využíváte češtinu. Kromě mluvení si čtete noviny, díváte se na zprávy nebo posloucháte písničky. Stejné je to i při učení cizího jazyka. Jednostranné učení, jako je třeba pouhé biflování slovíček, vám sice zajistí dobrou slovní zásobu, ale nepřipraví například na kvalitní konverzaci. Ideální je proto kombinace mnoho stylů výuky. Nejlepší je docházení na jazykový kurz, kde se setkáte s rodilým mluvčím, následně si pustíte cizí písničku, a samozřejmě se to neobejde ani bez pečlivé domácí přípravy. Té věnujte obzvlášť velkou pozornost. Dnešní lidé se neustále vymlouvají na nedostatek času. I ten nejvytíženější člověk si ale najde minimálně dvacet minut času denně. Zkuste si uvědomit, kolikrát denně máte zbytečnou prodlevu při čekání na hromadnou dopravu nebo u lékaře. Nemarněte čas a zkuste se s kapesního slovníku naučit pár nových slovíček. Najděte si alespoň těchto pár minut denně, pro váš mozek je to mnohem efektivnější, než několikahodinové biflování jednou týdne.
- Poslouchejte písničky zahraničních interpretů, sledujte cizí filmy, čtěte cizojazyčné články
Ať už se učíte cizí jazyk v rámci výuky na školách, v jazykových kurzech, nebo jako samouk, určitě se setkáte s učením neskutečné hromady slovíček a gramatiky s mnohdy nesrozumitelných učebnic. Jestli jste se někdy pokoušeli učit cizí jazyk z učebnic, víte, že tento způsob má jednu zásadní vadu – je to příšerná nuda! A jakmile se mozek nudí, neukládá informace, a vy se tak nenaučíte nic, nebo jen velice málo. Z toho důvodu se musíte snažit, aby výuka byla co nejpestřejší. Začněte tím, že si pustíte film nebo seriál v původním jazyce s originálními titulky. Začátky sice budou poněkud krušnější a místy nebudete vědět, která bije, ale když si pustíte ten samý několikaminutový úsek několikrát za sebou, zjistíte, že toho chápete čím dál víc. U filmů s titulky si perfektně procvičíte jak mluvenou, tak i psanou řeč. Pro zlepšení poslechu se také osvědčil poslech cizích písniček. Pro rozšíření slovní zásoby se zase nejlépe hodí čtení v cizím jazyce. Začátečníci mohou zkusit například dětské knihy nebo knihy, ve kterých je na jedné straně text v cizím jazyce a na druhé v češtině, pokročilí se mohou vrhnout do čtení zahraničním tiskem nebo brouzdat po zahraničních internetových stránkách.
- Opakujte, opakujte, opakujte…
Říká se, že mozek je nejdokonalejší počítač na světě. Ani on, a obzvlášť jeho paměťové funkce by nebyly ničím bez neustálého opakování. Jakmile například dokončíte lekci, je nejprve důležité si ji několikrát zopakovat a uložit si ji co nejhlouběji do dlouhodobé paměti. Teprve poté je vhodné pokračovat k lekci další. Na co by bylo učení nových znalostí, když byste neovládaly ty staré? Navíc jakmile při opakování zjistíte, jak všechno pěkně umíte, dá vám to tolik potřebnou motivaci pro další učení. A když náhodou při opakování zjistíte, že vám většina znalostí utekla, je tu způsob, jak je vrátit zpět na váš pomyslný harddisk. Zkuste si celou látku opět do detailů projít, problémová slovíčka si zapište do notýsku a opakujte si je v každé volné chvilce, popřípadě se poraďte s učitelem v jazykové škole.
- Nikdo není dokonalý
Každý z nás má pocit, že musí být ve všem nejlepší, jinak to ani nemá cenu. Kvůli tomu mají i lidé, kteří si prošli několika učebnicemi a navštívili spoustu kurzů, pocit, že stále nic neumějí. Nebuďte na sebe přísní. Nejsme roboti, tudíž ani naše znalosti nemohou být stoprocentně dokonalé. Nebojte se mluvit nebo psát s chybami. Postupem času vymizí a pro vás bude zprvu naprosto neznámý jazyk druhou mateřštinou.